drewniany taras Przedsiębiorca
12 listopada 2016

Gładkie czy ryflowane – jaki profil desek wybrać?

Przed budową drewnianego tarasu musimy zastanowić się nad tym, z jakiego profilu desek chcemy skorzystać. W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy – deski gładkie i ryflowane.

Na pytanie o to, który profil desek jest lepszy, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a dużą rolę odgrywają osobiste preferencje. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto jednak pamiętać o istotnych czynnikach, które mogą mieć wpływ na późniejszą eksploatację tarasu.

Pielęgnacja desek

Z uwagi na swoje przeznaczenie, deski tarasowe podlegają nieustannym zabrudzeniom. Aby utrzymały estetyczny wygląd, niezbędna jest ich okresowa pielęgnacja. O tę zdecydowanie łatwiej w przypadku profili gładkich. Dlaczego? Z prostej przyczyny – nie posiadają one żadnych wgłębień ani bruzd, w których mogłyby osadzać się nieczystości. Deski ryflowane trzeba czyścić staranniej, a cały proces pochłania więcej czasu.

Zabiegi renowacyjne

Co robimy, gdy zamarzy nam się zmiana wyglądu tarasu? Zazwyczaj przystępujemy do renowacji znajdujących się na nim desek, np. przemalowując ich kolor.

W przypadku profili gładkich wystarczy zeszlifować starą warstwę lazurową lub olejną i nałożyć w jej miejsce nową. W profilach ryflowanych nie jest to takie proste z uwagi na ich nieregularną fakturę – informuje ekspert firmy Global-Biznes, wyspecjalizowanej w sprzedaży wysokiej jakości desek tarasowych i elewacyjnych.

Estetyka deski

Walory estetyczne desek są niezwykle ważne – to głównie one decydują o tym, jak prezentuje się nasz taras. Niestety z czasem dawny blask mija, a deski ujawniają kolejne pęknięcia i zarysowania. W profilach gładkich wady rzucają się w oczy, w ryflowanych są z kolei maskowane przez naturalną ,,niedoskonałość” deski. Tym samym deski ryflowane wydają się mniej wymagające w codziennym użytkowaniu.

Ryfle – zaleta sama w sobie

Ryfle, czyli rowki występujące w deskach ryflowanych, nie pełnią wyłącznie funkcji estetycznej. Posiadają również spore walory praktyczne – kierunkują odpływ wody z tarasu, mają właściwości antypoślizgowe, a według niektórych producentów utrudniają łódkowanie deski.

Praktyczność desek ryflowanych sprawia, że obecnie cieszą się one większą popularnością, niż modele gładkie – relacjonuje przedstawiciel Global-Biznes.

Werdykt

Jak wspomnieliśmy na początku – nie da się jednoznacznie określić, w który profil desek lepiej zainwestować. Zarówno deski gładkie, jak i ryflowane, świetnie pełnią swoją funkcję. ,,Kluczowym przy zakupie desek jest ścisłe określenie oczekiwań – nie tylko estetycznych, ale też tych, dotyczących codziennego użytkowania. Dzięki temu łatwiej znajdziemy coś dla siebie i unikniemy ewentualnych rozczarowań” – podsumowuje specjalista Global-Biznes.