fotowoltaika dla firmy oszczednosc Przedsiębiorca
1 sierpnia 2021

Ile może zaoszczędzić Twoje przedsiębiorstwo dzięki fotowoltaice?

 Instalacja fotowoltaiczna jest idealnym sposobem na pozyskanie darmowej energii. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na instalację paneli słonecznych. Nie jest to oczywiście rozwiązanie zarezerwowane tylko dla prywatnych użytkowników. Ostatnio daje się zauważyć, że właściciele wielu mniejszych i większych firm decydują się na korzystanie z odnawialnej, darmowej i ekologicznej energii.

Jak wykorzystać w firmie instalację fotowoltaiczną?

 Korzystanie w przedsiębiorstwie z fotowoltaiki może okazać się bardzo opłacalne. Jest to przede wszystkim niezależność od dostawców energii elektrycznej i od częstych podwyżek jej kosztów. Tak jak w przypadku odbiorcy indywidualnego, istnieje możliwość magazynowania nadwyżek i wykorzystania ich w czasie, gdy będą potrzebne. Trzeba również zauważyć, że cena energii elektrycznej to spora część kosztów ogólnych prawie każdej firmy. Obniżenie wydatków na prąd niemal do zera to możliwość przetransportowania środków do zaspokojenia innych potrzeb przedsiębiorstwa.

 O pozostałych zaletach instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie mówi ekspert z firmy REMOR, która między innymi zajmuje się instalowaniem fotowoltaiki:

Przedsiębiorstwo zakładające instalację fotowoltaiczną, postępuje proekologicznie, przez co może zoptymalizować swoje podatki. Na dodatek znacznie poprawia to wizerunek firmy. Możliwość podpisywania przez przedsiębiorstwa umów prosumenckich z dostawcami energii jest faktem wybitnie korzystnym.

Ile na fotowoltaice może zaoszczędzić firma?

 Oszczędności uzyskane przy pomocy instalacji fotowoltaicznej, można łatwo obliczyć. Pod uwagę można wziąć duży zakład produkcyjny, który rocznie zużywa około 900 000 kWh. Dla potrzeb takich firm, najczęściej montuje się instalacje fotowoltaiczne o mocy 230 kWp. Takie baterie mogą przez rok wyprodukować około 230 000 kWh. Po przeliczeniu kosztów inwestycji, gdzie na dziś mogą one wynieść niespełna 700 tys. złotych i wzięciu pod uwagę kosztów jednego kilowata energii elektrycznej, dochodzi się do wniosku, że inwestycja się opłaca. Nawet, jeżeli nastąpi wzrost energii elektrycznej o około 40 procent a panele po kilku latach zmniejszą swoją moc do 85 procent pierwotnej mocy, to inwestycja zwróci się po około sześciu latach. Natomiast po dekadzie, zyski mogą przekroczyć pół miliona złotych.

 Odpowiednio mniejsze korzyści mogą osiągnąć nieco drobniejsze przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku firm dochodzi możliwość dofinasowania, kredytu lub leasingu, co znacznie zmniejsza nakład na inwestycję. Wtedy zwrot inwestycji następuje wcześniej. Odpowiednio szybko osiąga się też zysk.