Instalacje fotowoltaiczne jako rozwiazanie dla firm Przedsiębiorca
22 sierpnia 2021

Instalacje fotowoltaiczne jako rozwiązanie dla firm

Ceny energii elektrycznej stale rosną. Wyższe rachunki płacą przede wszystkim przedsiębiorstwa, w których wykorzystuje się duże ilości sprzętów. Aby zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, właściciele szukają opłacalnych rozwiązań. Wielu z nich decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Czy panele słoneczne pozwalają ograniczać koszty? Czy ich montaż to dobra inwestycja?

Na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika to inaczej pozyskiwanie energii ze słońca. Metoda ta polega na przemianie promieni w prąd elektryczny stały za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych. Wytworzona w ten sposób energia trafia do falownika, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny. Jego nadwyżki gromadzone są w sieci, które w razie braku zasilania mogą zostać wykorzystane. Energię można pozyskiwać także z innych odnawialnych źródeł. Są to między innymi:

  • wiatr,
  • biomasa,
  • pływy morskie.

Słońce jest obecnie najbardziej zasobnym źródłem energii. Panele fotowoltaiczne oferowane przez Grupę Targen mogą być zatem wykorzystywane wszędzie, a ilość wytworzonego przez nie prądu zależy od intensywności docierających w dany obszar Ziemi promieni. Aby uzyskać jak najlepsze efekty w pozyskiwaniu energii ze słońca, należy ustawić odpowiednią moc instalacji.

Czy instalacja paneli jest opłacalna dla firm?

W Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ze względu na dążenie do ochrony środowiska naturalnego instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Na montaż paneli decydują się nie tylko właściciele prywatnych domów, ale także budynków będących siedzibami firm. Czy rozwiązanie to opłaca się przedsiębiorcom?

Zapotrzebowanie firm na energię elektryczną jest ogromne. Koszt jej zakupu jest znacznie wyższy niż w przypadku gospodarstw domowych. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala zatem na dużą oszczędność środków finansowych. Jednorazowa inwestycja w instalację może zwrócić się w krótkim czasie. Podczas przetwarzania promieni słonecznych w energię często dochodzi do powstania nadwyżek. W takim przypadku firma może sprzedać prąd operatorowi sieci lub wykorzystać go w okresie zmniejszonej produktywności instalacji. Montaż fotowoltaiki w przypadku przedsiębiorstwa jest dużo tańszy. Im większa instalacja, tym mniejszy koszt netto za kW mocy. Stosowanie paneli słonecznych w firmach wiąże się przede wszystkim z oszczędnością. Obniżenie kosztów produkcji to także zwiększenie konkurencyjności wytwarzanego produktu. Panele fotowoltaiczne dają firmie stabilność i niezależność. Dzięki ich montażowi można poprawić wizerunek i prestiż przedsiębiorstwa, a także znacząco przyczynić się do ochrony środowiska.