Kobieta przy biurku Przedsiębiorca
6 grudnia 2021

Jak dbać o kwestie księgowe, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

Wyboru sposoby prowadzenia księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy dokonują jeszcze przed zgłoszeniem firmy do CEIDG. W formularzu należy wskazać dane biura księgowego lub pozostawić puste pole, jeśli przedsiębiorca zajmie się księgowością swoje firmy samodzielnie. Bez względu na decyzję, prowadzący firmę zobowiązany jest do dopełniania wielu formalności względem US i ZUS.

O czym warto pamiętać, prowadząc księgowość?

Dużym wsparciem w samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy będzie odpowiedni program księgowy, który zautomatyzuje procesy księgowe i poprowadzi przedsiębiorcę przez wszystkie rozliczenia w miesiącu. Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej w ten sposób będzie bardziej intuicyjne, jednak wciąż może pozostawać skomplikowane dla osób, które nie są dobrze zaznajomieni z rachunkowością firmy.

Kluczowe w uniknięciu kar finansowych ze strony fiskusa jest nie tylko prawidłowe wypełnienie dokumentów i wyliczenie zaliczek na podatek dochodowy, ale również przestrzeganie terminów ich przekazania. W zakres comiesięcznych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wchodzą:

    • opłacanie składek ZUS,
    • prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
    • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,
    • w przypadku podatników VAT składanie deklaracji VAT i odprowadzanie kwoty podatku do urzędu skarbowego.

Do tego dochodzi ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencja wyposażenia i przebiegu pojazdu, jeśli samochód prywatny wykorzystywany jest do celów biznesowych.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do przestrzegania wielu terminów. Choć samodzielne prowadzenie księgowości zwiększa świadomość o finansach własnej firmy, wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem księgowym specjalizującym się w prowadzeniu księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej, by móc zyskany czas poświęcić na rozwój firmy.

Korzyści ze współpracy z biurem księgowym

Powierzenie księgowości specjalistom zdejmuje z przedsiębiorcy obowiązek wypełniania dokumentów księgowych, prowadzenia ksiąg, a w przypadku zlecenia pełnomocnictwa, nawet kontaktu z urzędami. Wiele firm decyduje się na współpracę jeszcze przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Biura księgowe, takie jak Duet, zapewniają wsparcie przy zakładaniu firmy, w tym w wyborze formy rozliczeń z fiskusem oraz pomoc przy wypełnieniu wniosku do CEIDG. Ryzyko nieprawidłowego wypełnienia w deklaracji minimalizuje się z uwagi na specjalistyczne wykształcenie osób zatrudnionych w biurze księgowym.