Przedsiębiorca
28 maja 2019

Jak dbać o meble kuchenne?

Kuchnia to dla wielu rodzin serce domu. W niej przygotowujemy wspólnie posiłki czy też delektujemy się poranną kawą. Musi być ona zatem odpowiednio urządzona – przede wszystkim wygodnie i funkcjonalnie. O tym decydujemy już na etapie jej budowy lub remontu, ponieważ wiąże się to rozmieszczeniem sprzętów takich jak kuchenka i lodówka. Duże znaczenie mają też tutaj meble kuchenne.

Projekt funkcjonalnej kuchni

Najlepszym rozwiązaniem w zakresie aranżacji kuchni jest zamówienie mebli na wymiar. Warszawska firma Stolar w tym właśnie się specjalizuje, oferując swoim klientom pomysłowe, nowoczesne rozwiązania tworzone na podstawie wykonanych pomiarów. Pozwala to w pełni wykorzystać przestrzeń mieszkania i dopasować meble do indywidualnych potrzeb konkretnej rodziny.

Pamiętajmy o tym, aby nie tylko dobrać odpowiednie materiały, wzory czy kolory, ale też wyposażyć kuchnię w elementy, które będą pomocne w jej codziennym użytkowaniu. Warto rozważyć montaż wysuwanych koszy typu cargo lub magic corner,  selektorów odpadów, obrotnic czy relingów. Powinniśmy zwrócić też uwagę na oświetlenie – w przypadku kuchni na wymiar możemy łatwo wkomponować je w układ mebli.

Trwałe meble kuchenne

Planując aranżację kuchni, chcemy, aby jej wyposażenie służyło nam jak najdłużej. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na jakość wykorzystanych materiałów. Jednak nawet użycie najlepszych na rynku nie da spodziewanego efektu, jeśli my odpowiednio nie zadbamy o meble kuchenne. Każdy materiał wymaga nieco innego obejścia i pielęgnacji, dlatego powinniśmy zapoznać się z warunkami użytkowania produktu jeszcze przed jego kupnem.

Dużą popularnością cieszą się fronty lakierowane, ponieważ oferują ogromne możliwości w zakresie kolorów. Widoczne jednak na nich są wszelkie zabrudzenia i zarysowania. Do ich czyszczenia powinniśmy używać miękkich ściereczek bawełnianych, jedwabnych lub z mikrofibry. W większości przypadków wystarczy sucha lub wilgotna ściereczka. Jeśli używamy detergentów, wybierzmy neutralny, przeznaczony do lakierów akrylowych.

Specjalnych środków do drewna lakierowanego wymagają fronty drewniane i fornirowane. W ich przypadku powinniśmy ponadto unikać narażania frontów na długotrwały kontakt z wilgocią lub parą wodną.

Fronty meblowe melaminowane nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W ich przypadku sprawdzi się wilgotna albo sucha ściereczka. Możemy też użyć do ich czyszczenia płynu do naczyń. Pamiętajmy jednak o zmyciu powierzchni ciepłą wodą po użyciu środków chemicznych. W ten sam sposób możemy skutecznie zadbać o blaty laminowane.