Amerykańska moneta kolekcjonerska Przedsiębiorca
6 kwietnia 2020

Jak dbać o stare monety?

Tendencja do ciemnienia, patynowania, czy śniedzenia to znane wszystkim kolekcjonerom procesy, które wpływają na wygląd monety. W przeciwieństwie do świeżo wybitego egzemplarza, monety po przejściu do obiegu nie charakteryzują się pięknym połyskiem, nie są także pozbawione rys, przebarwień, czy zabrudzeń. Przekonaj się, jak o nie zadbać, by cieszyły swoim wyglądem jak najdłużej. 

W jaki sposób przechowywać swoje egzemplarze kolekcjonerskie?

Miłośnik numizmatyki szczególną wagę przykłada do przechowywania swoich monet kolekcjonerskich. Eksponatów nie trzyma się w pudełkach, czy szufladach, gdyż może to narazić je na ocieranie się o siebie lub o inne przedmioty. Należy je chronić także przed uszkodzeniami chemicznymi, które powstają w wyniku kontaktu z wilgocią, ziemią, metalami, czy powietrzem. Najpopularniejszymi metodami przechowywania monet są palety i klasery z przezroczystymi przegródkami. Klasery mogą być specjalnie zaprojektowane z myślą o konkretnej serii emisji, gdzie każda moneta ma swoje miejsce z podpisem i szczegółowymi informacjami. Z kolei palety są specjalnymi tacami z wyciętymi otworami, które możemy umieścić w gablotach czy szkatułach. Warto jednak pamiętać, że umieszczone w nich monety podziwiamy tylko z jednej strony. Dodatkowo warto zastosować kapsuły ochronne, mieszczące się w zarówno w paletach, jak i klaserach, które umożliwiają efektowną prezentację zebranych monet. Dopasowany wielkością krążek z przezroczystego plastiku pozwala chronić monety kolekcjonerskie przed uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem powietrza. Do przechowywania zbiorów można wykorzystać także, tzw. holdery, czyli książeczki z foliowymi okienkami. Należy wymieniać je co kilka lat, by zastosowane tworzywo nie zaszkodziło wrażliwemu metalowi.

Czy należy czyścić monety?

Jeśli kupiliśmy monetę w dobrym stanie i przechowujemy ją w prawidłowy sposób, nie musimy jej myć. Każde czyszczenie, nawet to wykonane przez profesjonalistę może obniżyć wartość posiadanego egzemplarza.

Jak twierdzi ekspert ze sklepu numizmatycznego KSN Marek Trybulski: „Nienaruszony stan numizmatów, nawet tych, które pokryły się patyną, uniemożliwiającą ich rozczytanie, dobrze świadczy o monecie i kolekcjonerze. Takie monety uważane są za najcenniejsze”.

Miłośnicy numizmatyki wiedzą, że patyna stanowi nie tylko świadectwo wieku monety, ale także chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jej usunięcie może narazić metal na niekontrolowaną korozję. Warto pamiętać, że nie powinno się myć także monet platerowanych ze względu na pokrywającą je cienką warstwę kruszcu. Monet nie wolno także polerować i szorować, gdyż może to zarysować ich powierzchnię.