Przedsiębiorca
14 marca 2019

Jak długo dochodzą przesyłki międzynarodowe?

Coraz częściej zdarza się, że potrzebujemy nadać lub odebrać przesyłkę międzynarodową. Chęć przekazania coś bliskiej osobie mieszkającej w innym państwie, zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy współpraca biznesowa – to powody, dla których swoje kroki powinniśmy skierować do firmy kurierskiej. W przypadku przesyłek międzynarodowych często liczy się czas. Jak długo adresat będzie czekał na swoją paczkę? Wyjaśniamy poniżej.

Z usługi nadania przesyłki międzynarodowej kurierskiej mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Taka paczka nie musi być droga. Jej cena zależy od kraju docelowego, wagi, wymiarów i preferowanego terminu doręczenia. Procedura nadania nie jest szczególnie skomplikowana – nie musisz nawet wychodzić z domu. Drogę, jaką przebywa przesyłka można zazwyczaj śledzić on-line. 

Przesyłki zagraniczne – ile trzeba czekać?

By nadać przesyłkę międzynarodową możesz skorzystać z usług kilku przewoźników: Poczty Polskiej, DPD, DHL, FedEx, GLS, UPS. Czas podróży paczki zależy od tego, do jakiego kraju ma dotrzeć:

  • Poczta Polska (EMS) – przewidywany termin doręczenia przesyłki do krajów europejskich to od 3 dni, a do państw na pozostałych kontynentach od 6 dni;
  • DPD – 2-5 dni w krajach europejskich;
  • DHL – od 2 dni w przypadku krajów sąsiednich (np. Czechy, Litwa), przez 3-5 do bardziej oddalonych (np. Portugalia, Włochy, Finlandia), po nawet 12 (Cypr);
  • FedEx – 2-5 dni do krajów europejskich i 4-6 do państw na pozostałych kontynentach;
  • GLS – 2-4 dni w Europie;
  • UPS – 2-5 dni w Europie.

Jeżeli zależy ci na czasie, większość przewoźników ma w swojej ofercie także przesyłki międzynarodowe ekspresowe, wysyłane pocztą lotniczą. Docierają one do celu zazwyczaj już następnego dnia. W przypadku bardziej oddalonych krajów termin doręczenia może jednak przedłużyć się do 3 dni – tłumaczy ekspert z firmy Tuwysyłam.

Pakowanie przesyłek międzynarodowych 

Paczka zaadresowana do innego kraju przebędzie długą drogę, przechodząc przez różne sortownie. By towar dotarł do celu bez szwanku, warto porządnie go zapakować. Umieść nadawaną rzecz w dobrej jakości kartonie o odpowiedniej wielkości. W razie potrzeby wypełnij puste przestrzenie. Wszelkie łączenia dobrze oklej taśmą.