Oświetlenie w biurze Przedsiębiorca
11 listopada 2021

Jak dobrać oprawę LED?     

Oświetlenie typu LED jest ekologiczne, ma długą żywotność i pozwala na dużą oszczędność na rachunkach za prąd. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Przykładem tego typu oświetlenia są oprawy LED. Z artykułu dowiesz się, jakie są typy opraw ledowych oraz jak dobrać właściwy produkt w zależności od przeznaczenia. 

Rodzaje opraw LED

Oprawy LED to rodzaj oświetlenia z diodami elektroluminescencyjnymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są mocowane na specjalnym szynoprzewodzie, na oprawie aluminiowej lub hermetycznych listwach. W zależności od przeznaczenia oraz cech użytkowych, oprawy ledowe dzieli się na następujące typy:

  • oprawy hermetyczne: można je montować w dowolnym miejscu, także na zewnątrz; dzięki wytrzymałej konstrukcji są odporne na wilgoć i działanie warunków atmosferycznych, można je zamówić na dowolny wymiar;
  • oprawy biurowe: przeznaczone do mocowań sufitowych lub zawieszanych, aluminiową obudowę można malować na dowolny kolor, są dostępne w różnych temperaturach barwowych i gwarantują długą żywotność (nawet do 50 000 h);
  • oprawy sklepowe: mają uniwersalne zastosowanie, jednak najlepiej sprawdzają się do oświetlania przestrzeni handlowych, wszystko za sprawą możliwości regulowania poszczególnych lamp i nakierowania światła w wymaganym kierunku. Produkty tego typu można zakupić u producenta oświetlenia LED – GOMAR PLUS.  

Jak dobrać oprawę LED?

Oprawę LED należy dobrać, mając na uwadze przeznaczenie oraz miejsce, które chcemy za jej pomocą oświetlać. Ważne jest też to, jaki chcemy uzyskać efekt. Duża zaleta ledów to możliwość dostosowania temperatury barwowej światła. Przykładowo, barwa ciepła (2700-3500K) sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na przytulnym klimacie, np. w salonie lub jadalni. W gabinetach i pomieszczeniach biurowych świetnie sprawdzą się specjalne oprawy biurowe LED, które wyróżniają się wysoką skutecznością i dobrym odprowadzaniem ciepła. W tego typu pomieszczeniach dobrze jest postawić na oświetlenie “zimne”, czyli o barwie dziennej (5500-6500K). Takie sprzyja bowiem koncentracji i działa pobudzająco. Ciekawym rodzajem opraw LED są modele z regulowanymi lampkami, które można skierować tak, aby np. wyeksponować towar. Ta funkcjonalność może przydać się w domu np. do podświetlenia obrazów, rzeźb lub innych dzieł sztuki. Lampy LED można też zastosować na zewnątrz – produktem przeznaczonym do takiego zastosowania są oprawy hermetyczne odporne na działanie wilgoci i ekstremalnych temperatur.