kredyt-na-mieszkanie Przedsiębiorca
2 grudnia 2016

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Własne mieszkanie to jedno z największych marzeń młodych ludzi. Posiadanie własnego „M” daje nam wysoki komfort życia, nie musimy się obawiać, czy aby za kilka miesięcy ktoś nie wypowie nam umowy najmu. To niezwykle ważne przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Jak wygląda proces udzielania kredytu hipotecznego przez banki i co musimy zrobić, by mieć na niego szansę?

Ocena zdolności kredytowej

Drobne pożyczki udzielane są przez banki i różnego rodzaju instytucje finansowe bez konieczności udowadniania, ile zarabiamy i w jakiej kondycji jest stan naszego konta. Przy większych kwotach, nawet rzędu kilku tysięcy złotych, musimy przekonać bank, że jesteśmy w stanie spłacić kredyt. Banki mają różne wymagania, dlatego odmowa jednego z nich nie przekreśla naszej szansy na otrzymanie kredytu. Najważniejsze kryteria, które są brane pod uwagę, to wysokość naszych dochodów oraz zobowiązania, które aktualnie spłacamy. Największe szanse na uzyskanie kredytu mają oczywiście osoby bez zobowiązań, które pracują na stałym stanowisku od wielu lat i są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, o ile ich dochody są dla banku odpowiednio wysokie. Przed wizytą w banku należy przede wszystkim zorientować się w cenach nieruchomości, które nas interesują. Na przykład nowe mieszkania w Katowicach będą miały inną cenę niż nowe mieszkania w mniejszych miasteczkach w tym samym województwie.

Zakup nieruchomości na kredyt

Kiedy po wizycie w banku okazuje się, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, by wziąć pożyczkę, czeka nas kilka etapów zakupu nieruchomości. Niezależnie od tego, czy kupujemy nieruchomość od dewelopera, czy od osoby prywatnej, są one zwykle podobne. Pierwszy z nich to podpisanie umowy przedwstępnej oraz wpłata zaliczki lub zadatku. Profesjonalny deweloper, jak Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD z Katowic, zagwarantuje nam w umowie przedwstępnej zwrot zadatku lub zaliczki, jeśli jednak finalnie bank odmówi nam udzielenia kredytu. Należy wiedzieć, że wstępna deklaracja instytucji finansowej, że nasza zdolność kredytowa jest odpowiednia, nie jest deklaracją udzielenia kredytu. Musimy złożyć wniosek kredytowy. Jeżeli bank nie kredytuje całej wartości nieruchomości, a jedynie część – ponieważ mamy środki na wkład własny – pieniądze dostaniemy dopiero w momencie, gdy nasz wkład został już przelany na rachunek zbywcy. Warto wiedzieć, że bank również przeleje pieniądze na rachunek zbywcy, a nie na nasze konto indywidualne. Możemy wówczas podpisać akt notarialny i cieszyć się swoim własnym miejscem na ziemi.