Instalacja PPOŻ Przedsiębiorca
26 sierpnia 2021

Jak działają instalacje wykrywania i gaszenia iskier?

Chociaż ogień jest niezbędny, to może też niestety powodować liczne szkody, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości nad nim zapanować. Z tego względu powstają różnego rodzaju systemy przeciwpożarowe, które mają to ułatwić. Jednymi z ciekawych rozwiązań są instalacje wykrywania i gaszenia iskier. Jak dokładnie one działają i dlaczego warto się na nie zdecydować? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Zasada działania instalacji wykrywania i gaszenia iskier

Celem używania systemów wykrywania i gaszenia iskier jest zajmowanie się źródłami ognia, dlatego też układy te muszą być bardzo sprawne i precyzyjne. Detektory, w które są wyposażone, reagują na potencjalne zagrożenie niesamowicie szybko. Od razu po wykryciu ognia, jego źródło zostaje spryskane wodą, dzięki czemu problem jest zduszany w zarodku. Poza tym, instalacje te (oferowane między innymi na stronie internetowej firmy Pirotoks) alarmują o pojawieniu się zagrożenia, a panel sterowania umożliwia kontrolę pracy systemu. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom łatwo sprawnie pozbyć się problemu i nie dopuścić do tego, aby iskry dostały się do miejsc, gdzie mogłyby wywołać pożar. Miałoby poważne konsekwencje związane nie tylko ze stratami materialnymi, ale również z zagrożeniem zdrowia i życia.

Dlaczego warto stosować instalacje wykrywania i gaszenia iskier?

Ogień dokonuje zniszczeń w bardzo szybkim tempie, dlatego poza sposobami na ugaszenie go, trzeba też zadbać o to, aby powstrzymać płomienie przed rozprzestrzenianiem się. Z tego względu stosuje się coraz nowocześniejsze metody, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Jedną z nich są wspomniane instalacje wykrywania i gaszenia iskier. Ze względu na to, że mogą one mieć kontakt z wysoką temperaturą, dobre systemy są na nią odporne. Instalacje ograniczają też ryzyko przegrzania się kotłów, wentylatorów i innych urządzeń. Ich kolejną zaletą jest to, że umożliwiają gaszenie tlących się iskier bez przerywania pracy danego zakładu. Korzystna jest również dokładność, z jaką działa system – kieruje wodę konkretnie tam, gdzie jest potrzebna, nie zalewając przy tym przestrzeni wokoło. Dzięki szybkim reakcjom umożliwia on uniknięcie strat oraz niebezpiecznych sytuacji. Zamontowanie instalacji wykrywania i gaszenia iskier jest też zatem przejawem dbania o dobro pracowników danego zakładu. Zdecydowanie warto w niego zainwestować, aby nie martwić się potencjalnym zagrożeniem i ewentualnymi szkodami. Nie ma sensu oszczędzać na poczuciu bezpieczeństwa. Kluczem jest wybór instalacji pochodzącej od zaufanego producenta, tak aby mieć większą gwarancję wysokiej jakości.