urządzenia do monitorowania poziomu cieczy Przedsiębiorca
19 września 2018

Jak działają urządzenia do monitorowania poziomu cieczy?

Odpowiednie i bezpieczne gromadzenie czy przechowywanie różnego rodzaju cieczy, takich jak płynne nawozy, paliwa napędowe czy ścieki, to jedno. Niemniej ważne jest stałe monitorowanie ich poziomu w zbiornikach, w celu kontroli stanu gromadzonych substancji oraz szybkiej reakcji w przypadku nadmiernego spadku ich poziomu. Służą do tego wyspecjalizowane urządzenia. Jakie są zasady ich działania?  

Urządzenia do monitorowania poziomu cieczy działają wykorzystując technologię ultradźwiękową. Gdy następuje gwałtowny spadek poziomu substancji ciekłych, uruchomiony zostaje alarm. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom, tak ważnym dla procesu przechowywania cieczy o znaczeniu użytkowo-przemysłowym.

Sposób działania urządzeń do monitorowania poziomu cieczy

Urządzenia do monitorowania poziomu cieczy składają się z systemu specjalnych przekaźników, umieszczonych w górnej części zbiornika. Za pomocą fal ultradźwiękowych monitorują one poziom cieczy. Część z nich posiada wbudowaną kartę SIM, dzięki czemu dane o poziomie cieczy w zbiorniku przekazywane są na serwer. Po zalogowaniu się w systemie uzyskujemy do nich natychmiastowy dostęp. Mamy także możliwość włączenia opcji powiadamiania o niepokojących spadkach poziomu płynów na adres e-mail lub za pośrednictwem SMS-a.

Częstotliwość sygnału, wysyłanego przez przekaźniki, jest bardzo duża i oscyluje wokół 45 sekund, dzięki czemu sytuacja w zbiorniku jest monitorowana na bieżąco. Ciekawą ofertę omawianych urządzeń posiada firma usługowo-handlowa MiM ze Szczecina, zajmująca się dostarczaniem profesjonalnych zbiorników, dystrybutorów oraz pojemników do substancji ciekłych.

Zalety urządzeń monitorujących poziom cieczy

Omawiane urządzenia posiadają szereg zalet. Charakteryzują się niskim zużyciem energii, a zdalny odbiornik, na który wysyłany jest system alarmowy, użytkownik może mieć zawsze przy sobie. Ponadto systemy te są łatwe w montażu, obsłudze, a także mają niewielkie rozmiary. Nie musimy się martwić o poziom cieczy w zbiorniku, jeśli nie będzie nas na miejscu przez dłuższy czas, urządzenia do monitorowania poziomu cieczy są bowiem zsynchronizowane, dzięki łączności internetowej, z naszymi smartfonami, przez co możemy zdalnie nadzorować stan zbiornika.

Inne zalety tego typu urządzeń to czytelny wyświetlacz, duży zasięg czujnika (do 200 metrów), a także jego uniwersalność, gdyż nadaje się on do montażu zarówno na zbiornikach z tworzyw sztucznych, jak i ze stali. Są to urządzenia wyjątkowo bezpieczne – alarm zostaje uruchomiony natychmiast w momencie przedostania się cieczy do przestrzeni międzypłaszczowej zbiornika. Ponadto istnieje możliwość integracji omawianego systemu z innymi systemami monitorowania.