Magazyn Przedsiębiorca
2 maja 2021

Jak ekonomicznie zagospodarować przestrzeń warsztatowo-magazynową?

Właściciele prężnie działających warsztatów i magazynów doskonale rozumieją, że do składowania licznych towarów oraz narzędzi często potrzebna jest ogromna przestrzeń. Niestety nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na wynajmowanie przestronnych pomieszczeń. Co zatem zrobić i jak zagospodarować dane miejsce, by na niewielkiej powierzchni można było przechowywać wiele przedmiotów, maszyn oraz urządzeń?

Ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni

Powyższe sformułowanie odnosi się do wykorzystania pomieszczenia w taki sposób, by można było w nim magazynować jak najwięcej przedmiotów, nie zwiększając jednocześnie kosztu ich składowania. Odpowiednie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni m.in. na regałach oraz ścianach umożliwi Ci przechowywanie ogromnych ilości artykułów! O tym, co jeszcze możesz w ten sposób zyskać, opowiedział nam ekspert z firmy Rodło, zajmującej się produkowaniem wyposażenia magazynowego:

Wykorzystując ekonomicznie daną przestrzeń, będziesz mógł również stworzyć strefy, które ułatwią Ci wyszukiwanie towarów czy narzędzi. To z kolei pozwoli Ci zwiększyć zyski z pracy, skracając jednocześnie czas poświęcany na żmudne czynności, takie jak poszukiwanie potrzebnego towaru.

Zoptymalizowanie przestrzeni magazynowo-warsztatowej jest łatwiejsze niż myślisz!

Jednym z najlepszych sposobów na ekonomiczne zagospodarowanie danej przestrzeni jest zakup odpowiedniego wyposażenia, w którym można składować dużą ilość towarów. Mamy na myśli nie tylko regały, ale także przechowywane na nich skrzynki magazynowe. Doskonałym wyborem będą pojemniki, które można sztaplować. Tego typu produkty mają konstrukcję ułatwiającą układanie skrzyń w wysokie i jednocześnie stabilne stosy. Dzięki temu nie musisz stawiać pojemników w rzędzie, wykorzystując połowę miejsca na półce. Będziesz mógł położyć jedną skrzynię magazynową na drugiej, wypełniając przestrzeń między półkami regału.

Warto również zaopatrzyć się w skrzynki magazynowe w kilku rozmiarach. W pojemnikach typu „1”, „2”, „3” i „4” możesz przechowywać przedmioty o różnej wielkości. Niektóre kuwety plastikowe, na przykład oferowane przez firmę Rodło, mają specjalne miejsce na etykietę. Oznaczając pojemniki np. kolorowymi karteczkami, można stworzyć strefy magazynowe, które ułatwią segregowanie i szukanie potrzebnych towarów.

Akcesoria magazynowe, które można zawiesić na ścianach

Do przechowywania drobnych części, śrubokrętów lub zapakowanej żywności możesz wykorzystać rozmaite akcesoria magazynowe montowane na ścianach. Doskonałym produktem będzie zestaw obrotowych pojemników, który może składać się nawet z 10 skrzynek! Te produkty zapewnią Ci możliwość segregowania niedużych przedmiotów. Co ważne, zawsze będziesz mieć do nich łatwy dostęp.

Jeśli masz wrażenie, że na regałach nie ma już miejsca na kolejne pojemniki, kup listwy montażowe do skrzynek magazynowych. Możesz zawiesić je na ścianie na dowolnej wysokości i umieścić na nich nawet 11 pudełek.