Obróbka metalu Przedsiębiorca
17 lutego 2022

Jak obrabiać otwory?

Produkowanie elementów metalowych wymaga odpowiednich narzędzi, dzięki którym możliwa będzie ich obróbka. Służą temu obrabiarki sterowane numerycznie, których nazwę skraca się do CNC. Dzięki nim możliwe jest wykonanie precyzyjnej obróbki elementów metalowych, dzięki której uzyskają one docelową formę. W wielu tych przypadkach potrzebne jest uwzględnienie i wykonanie detali, które są niemożliwe do zrealizowania przy pomocy pracy ręcznej. W jaki sposób obrabiane są otwory przy pomocy CNC?

Obróbka wiórowa otworów

Obróbka wiórowa jest jednym z procesów technologicznych wykorzystywanych w obróbce otworów. Polega ona na uzyskiwaniu odpowiedniego kształtu metalowych elementów poprzez usuwania kolejnych warstw półfabrykatu wykorzystywanego do produkcji. W ten sposób tworzą się charakterystyczne wióry, od których pochodzi nazwa całego procesu.

Do obróbki wiórowej w CNC montowane są narzędzia o podwyższonej twardości, dzięki którym usuwanie kolejnych warstw półfabrykatu jest precyzyjne i skuteczne. Narzędzie jest dociskane do skrawanej powierzchni, na następnie dochodzi do jego ruchu lub ruchu obrabianego materiału. Wióry są odspajane w trakcie prac.

Prawidłowe wykonanie obróbki wiórowej związane jest z uwzględnieniem charakterystyki obrabianego materiału, zastosowania odpowiedniego narzędzia oraz dostosowania geometrii ostrzy. Duże znacznie ma również typ zastosowanego uchwytu, którym mocowany jest element do odspajania wiórów w trakcie pracy. Ma to przełożenie na efekt końcowy prac oraz precyzje wykonania.

Odpowiednie urządzenia CNC można nabyć od takich dystrybutorów, jak CNCART z Raciborza.

Nawiercanie otworów przy pomocy CNC

Istnieje wiele rodzajów otworów, które różnią się od siebie zastosowaniem. Przede wszystkim są one wykorzystywane jako przestrzenie montażowe, które umożliwiają łączenie ze sobą poszczególnych elementów konstrukcji za pomocą specjalnych złączy. Jednak rodzaje tych złączy mają również przełożenie na charakterystykę samych otworów.

Ze względu na to istnieje kilka metod obróbki otworów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest wiercenie, które powoduje stworzenie w płaszczyźnie materiałowej otworu o odpowiednich parametrach. Dużą zaletą wiercenie jest krótki czas realizacji, co jest szczególnie ważne w przypadku obróbki seryjnej. Jednakże w odróżnieniu od innych metod jest to proces mało precyzyjny.

Często z nawierceniem wykorzystywane jest również powiercenie. Polega ono na zwiększeniu średnicy stworzonego otworu.