Przenosiny maszyn fabrycznych Przedsiębiorca
7 czerwca 2021

Jak odbywa się przeniesienie maszyn fabrycznych?

Przeniesienie maszyn fabrycznych jest ogromnym przedsięwzięciem i wyzwaniem dla przedsiębiorstwa. Pomimo powszechnej opinii, usługi te są potrzebne dość często. Zapotrzebowanie na nie to znak, że firma się rozwija – albo zmodernizowała, rozbudowała halę fabryczną, albo przenosi się do innej siedziby. Przed ponownym uruchomieniem linii produkcyjnej, trzeba w bardzo precyzyjny sposób przemyśleć wykonanie całego procesu. Jak przebiega proces relokacji maszyn fabrycznych?

Jak przebiega proces relokacji maszyn fabrycznych?

Przeniesienie maszyn fabrycznych jest o wiele trudniejsze niż np. przeniesienie do nowego obiektu urządzeń transportu bliskiego, czy też sprzętu biurowego. Jest to spowodowane nie tylko gabarytami maszyn, ale także ich wagą i tym, że najczęściej są na stałe zakotwiczone do podłoża i połączone w jeden ciąg z innym sprzętem znajdującym się na hali fabrycznej. Z tego powodu maszyny przemysłowe trzeba odłączyć w takiej kolejności, aby jak najdłużej zachować operacyjność zakładu na obecnym miejscu, a równocześnie doprowadzić do jak najszybszego uruchomienia w nowym obiekcie. Proces wymaga pracy ekspertów, którzy zajmą się przystosowaniem maszyny do transportu. Niezbędne jest także zastosowanie specjalistycznych urządzeń transportu bliskiego, które umożliwią relokację na niewielką odległość. Nierzadko zachodzi potrzeba zaaranżowania transportu wielkogabarytowego, który musi odbyć się w bezpiecznych warunkach i w godzinach jak najmniej utrudniających ruch drogowy.

Przeniesienie maszyn fabrycznych zawsze rozpoczyna się od dokładnego procesu logistycznego, który pozwala zaplanować przebieg całego transportu. Nie ma tu miejsca na pomyłki ani chaos, ponieważ najmniejszy błąd może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Początkowo zespół ekspertów ustala, które maszyny wymagają przeniesienia i w jakim terminie. Relokacja linii produkcyjnych wymaga także zaprojektowania ich na nowo. Po dopracowanych ustaleniach wewnętrznych zakładu produkcyjnego i przygotowaniu maszyn do demontażu następuje odpowiednie oznaczenie poszczególnych urządzeń. Następnym etapem jest demontaż maszyn i urządzeń poprzez zabezpieczenie i odizolowanie ich, wykonanie pomiarów dokładności geometrycznej, dokładne oczyszczenie maszyn i opróżnienie ich zbiorników. Tak odłączone maszyny są następnie pakowane i zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Urządzenia, zanim trafią na platformy pojazdów transportujących je na dużą odległość, muszą zostać tam przeniesione z obecnej lokalizacji. W tym celu stosuje się specjalne podnośniki hydrauliczne i powietrzne oraz rolki minimalizujące ryzyko powstawania uszkodzeń. Tak przygotowane maszyny są poddawane transportowi zewnętrznemu za pomocą platform niskopodwoziowych. Kiedy maszyny dotrą na nowe miejsce, należy odtworzyć w odwrotnej kolejności procesy, które miały miejsce w starej lokalizacji. Podłącza się również niezbędne media, uruchamia i wykonuje test sprawności maszyn.

Dlaczego przeniesienie maszyn fabrycznych to ważny proces?

Przeniesienie maszyn fabrycznych to naturalny proces inwestycji, optymalizacji i poprawy efektywności firmy. Nie jest to łatwa czynność ze względu na dużą wagę i gabaryty maszyn fabrycznych, które często są przytwierdzone do podłoża. Właśnie dlatego relokacja maszyn fabrycznych to rozwiązanie, które pozwala sprawnie i bezpiecznie zdemontować, przetransportować i zamontować w nowym miejscu linię produkcyjną.

Jak mówi pracownik firmy Blachmix oferującej relokację maszyn fabrycznych: Kluczowy element każdego procesu relokacji stanowi zagwarantowanie bezpiecznego transportu maszyn przemysłowych. Wiedza i doświadczenie pracowników pozwala wykonać przeprowadzkę maszyn na nowe miejsce w pełni zgodnie z przygotowanym wcześniej planem, który minimalizuje potencjalne straty związane z przerwą w produkcji. Takie działanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Decydując się na przeniesienie maszyn fabrycznych, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych firm oferujących takie usługi. Doświadczenie pracowników i niezbędne maszyny umożliwiające sprawną pracę to gwarancja sprawnego procesu relokacji.