Odczytywanie oznaczeń na żarówce Przedsiębiorca
17 czerwca 2020

Jak odczytywać oznaczenia na żarówkach?

Na sklepowych półkach znajdziemy setki rodzajów żarówek. Aby wybrać najlepiej dopasowaną do oprawy oświetleniowej oraz naszych własnych potrzeb konieczne jest rozeznanie się w oznaczeniach, które się na nich znajdują. Jeżeli zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne informacje zawarte na opakowaniach żarówek ten tekst jest dla ciebie. Rodzaje, typy gwintów oraz parametry najpopularniejszych żarówek.

O ile kilka lat temu sprawa mogła wydawać się dosyć prosta, o tyle obecnie liczba dostępnych rodzajów żarówek może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, że tradycyjne żarówki coraz częściej zastępowane są przez diody LED, które są zdecydowanie bardziej energooszczędne oraz charakteryzują się dłuższą żywotnością.

Rodzaje żarówek

W sklepach znajdziemy cztery podstawowe rodzaje żarówek: tradycyjne żarówki żarowe, żarówki halogenowe, świetlówki oraz LED. Klasyczne żarówki działają w oparciu o żarzące się włókno, które zamknięte jest w szklanej obudowie. Wewnątrz znajduje się mieszanina gazów lub próżnia. Żarówki tego typu coraz częściej zastępowane są przez inne rozwiązania, ponieważ pobierają znaczną ilość prądu, a także dość krótko działają. Dodatkowo w trakcie pracy znacznie się nagrzewają. Nieco lepszym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, które mogą być wydajniejsze od swoich żarowych odpowiedników nawet o 50%. Kolejnym rodzajem są świetlówki, które występują zazwyczaj w formie długiej rury lub żarówki kompaktowej. Są zdecydowanie bardziej energooszczędne i cechują się długim czasem żywotności – mogą świecić prawie tak samo długo jak żarówki LED.

LEDy nie posiadają żarnika. W ich przypadku źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna. Ze względu na liczne zalety coraz częściej wypierają inne rozwiązania. Żarówki LED nie nagrzewają się w trakcie pracy, są znacznie bardziej energooszczędne, a także charakteryzują się długim czasem świecenia. Dostępne są w wielu różnych kolorach i bardzo dobrze oddają barwę światła.

Oznaczenia na żarówkach i opakowaniach

Choć tradycyjne żarówki coraz częściej zastępowane są przez nowsze rodzaje źródeł światła to właśnie one są punktem odniesienia. Dlatego na opakowaniu znajdziemy oznaczenie dotyczące mocy żarówki, wyrażone w watach (W). Zazwyczaj obok mocy żarówki, którą kupujemy znajdziemy odniesienie do mocy żarówki tradycyjnej. Na przykład żarówka LED o mocy 15w będzie świeciła tak samo jak tradycyjna żarówka o mocy 70w.

Na opakowaniu znajdziemy również informację o ilości lumenów czyli jasności żarówki. Im większa wartość, tym żarówka będzie mocniej świecić. Ważną informacją jest również temperatura barwowa, która określana jest w stopniach Kelwina. W zależności od rodzaju żarówki będzie świeciła światłem ciepłym (poniżej 3000K), neutralnym (3500-5000K) lub zimnym (powyżej 5000K). Wybór odpowiedniej temperatury barwowej jest bardzo ważny. Dla relaksu najlepiej sprawdzi się barwa ciepła – sprawdzi się na przykład w lampkach nocnych. Barwa neutralna najlepiej będzie oddawała kolory, dlatego może służyć jako żarówka do pracy. Zimna barwa ułatwia skupienie, jednak może kojarzyć się ze sterylnością i nie każdemu może odpowiadać w mieszkaniu. Na żarówkach możemy znaleźć również informację o współczynniku oddawania barwy, określoną skrótem CRI. Oznaczenie to określa, w jakim stopniu żarówka oddaje wierne kolory oświetlanych przedmiotów. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Lepsze żarówki mają wartość w granicach 80-100 CRI.

Kolejną informacją jest żywotność. Zazwyczaj podawana jest w tysiącach godzin lub latach. Może być również wyrażona liczbą włączeń. Tradycyjna żarówka świeci około 1000 godzin, podczas gdy najlepsze LEDy mogą mieć żywotność nawet na poziomie 25 000 godzin – dodaje specjalista ze sklepu z oświetleniem Światło-CienieJednym z oznaczeń jest również klasa energooszczędności. Wyrażana jest zazwyczaj w literach od A do G. Najbardziej energooszczędne żarówki oznaczone są symbolem A++. Tym samym żarówka z symbolem A będzie pobierała więcej prądu, niż ta z oznaczeniem A+. Ostatnią, ważną informacją jest napięcie. W przypadku wyboru żarówek do tradycyjnej instalacji elektrycznej warto wybrać żarówki z oznaczeniem 230V.

Rodzaje gwintów

Ostatnim oznaczeniem, które warto poznać jest rodzaj gwintu. Tradycyjne żarówki najczęściej są wkręcane i różnią się średnicą gwintu, pasującym do różnych opraw oświetleniowych. Żarówki halogenowe i LEDowe mogą posiadać wtyki montowane na wcisk. W przypadku modeli z gwintem wkręcanym oznacza się je literą „E” oraz cyframi oznaczającymi średnicę gwintu. Na przykład żarówka E27 to model wkręcany z gwintem 27 milimetrów.

Żarówki LEDowe i halogenowe mogą mieć oznaczenia GU lub MR. W tym przypadku żarówek nie wkręca się lecz wtyka w gniazdo. Liczba oznacza w tym przypadku odległość pomiędzy stykami. GU10 to żarówka, w której rozstaw „nóżek” wynosi 10 milimetrów. Warto więc przed zakupem zorientować się, jakie parametry posiada nasza oprawa oświetleniowa – by dobrać do niej żarówkę z odpowiednim mocowaniem.