Przedsiębiorca
8 maja 2019

Jak określić własność działki?

Prawo własności działki oznacza, że właściciel może w pełni korzystać z niej i nią rozporządzać. Kupując działkę i podpisując stosowną umowę kupna-sprzedaży, nabywamy prawa własności do działki. Przed zakupem każdy inwestor powinien sprawdzić stan formalno-prawny działki oraz perspektywy związane z planowanym zagospodarowaniem otoczenia.

Przed zakupem działki

Zakup działki, to pierwszy krok do spełnienia marzenia o własnym domu. Zanim do tego dojdzie, koniecznie zweryfikujmy stan prawny działki, jej przeznaczenie, możliwość uzbrojenia i dojazdu. Sprawdźmy także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego jest to takie ważne? Pozwoli nam się to zorientować, jakie urząd ma plany co do okolicy naszej działki. Może się np. okazać, że w ciągu kilku lat, tuż obok naszej posesji planowana jest budowa autostrady. Dowiemy się z niego również jakie budynki mogą powstawać w danej okolicy, jak wysokie mogą być, jaki mogą mieć maksymalny metraż i jaka powinna być ich odległość od drogi. Tam, gdzie nie został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Własność działki, która nas interesuje możemy sprawdzić w księdze wieczystej, dzięki której upewnimy się, czy sprzedający nieruchomość jest jej rzeczywistym właścicielem, dowiemy się także czy nieruchomość nie jest zadłużona. Możemy to sprawdzić w Internecie, w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Jeżeli właściciel nie zna numeru księgi wieczystej lub my nie znamy właściciela, możemy sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków w wydziale geodezji miejscowego starostwa.

Możemy również zdecydować się na zakup działki od firmy zajmującej się profesjonalną sprzedażą gruntów, tak jak jest w przypadku osiedla Nowy Horyzont niedaleko Szczecina i Stargardu:

Wybierając naszą działkę, nie musisz martwić się o aspekty prawne z nią związane. Kompleks Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance to uzbrojone działki, przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną.

Sprawdźmy również sprzedającego

Przed zakupem domu również sprzedającego możemy poprosić o okazanie wszelkich dokumentów, które dotyczą danej działki, w szczególności tych dotyczących jej stanu prawnego. Do dokumentów tych należą: akt notarialny na podstawie którego sprzedający włada prawem własności, numer wspomnianej już księgi wieczystej, a także wypis i wyrys z rejestru gruntów, który m.in. potwierdzi, kto jest właścicielem działki. Dowiemy się z niego także, jaka jest właściwa powierzchnia działki oraz jakiej klasy jest grunt.

Warto rozważyć zakup działki we współpracy z profesjonalistami. Zakup będzie pewną i bezpieczną transakcją, a jedyne, co musi zrobić właściciel nieruchomości, to uzyskać pozwolenie na budowę i wybrać projekt swojego wymarzonego domu.