firma sprzątająca Przedsiębiorca
29 grudnia 2021

Jak otworzyć firmę sprzątającą?

Usługi firm sprzątających cieszą się coraz większą popularnością – szczególnie zainteresowane są nimi przedsiębiorstwa, dla których utrzymanie czystości w zakładach pracy jest równie ważne, co minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności. Jak założyć taką firmę? Jakie są wymagania wobec osób odpłatnie sprzątających budynki i jakie wyposażenie jest im niezbędne do sprawnego wykonywania swojej pracy. Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Formalności związane z zakładaniem firmy

Aby prowadzić legalną działalność, należy ją zarejestrować. Procedura w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jako firma sprzątająca wygląda identycznie, jak w przypadku firm z innych branż – kluczowe jest wypełnienie formularza CEIDG-1, który następnie należy złożyć do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście bądź:

  • listem poleconym – podpis formularza musi być poświadczony notarialne,
  • elektronicznie – z pomocą bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub poprzez profil ePUAP.

Podczas wypełniania CEIDG-1 należy podać formę opodatkowania działalności. To ważna decyzja – od tego, jak będą naliczane podatki zależeć będzie wynik finansowy działalności. Przed dokonaniem wyboru warto zasięgnąć rady księgowego lub specjalisty od prawa podatkowego.

Jeśli decydujemy się na prowadzenie działalności w formie spółki jawnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest złożenie wniosku o wpis do KRS.

US i ZUS

Po złożeniu wniosku CEIDG-1 we właściwym urzędzie skarbowym należy złożyć wypełnioną deklarację VAT-R, w której zaznacza się chęć bycia podatnikiem VAT lub podmiotem zwolnionym z tego podatku. Ostatni etapem jest złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularz ZUS ZUA, w którym wskazywane są ubezpieczane osoby. Jeśli usługi sprzątania mają być świadczone na rzecz innych firm, należy również w dowolnym banku założyć konto bankowe.

Jaki sprzęt dla firm sprzątających?

Zakładając firmę sprzątającą, trzeba pamiętać o wyposażeniu – szeroki wybór profesjonalnych artykułów sprzątających znaleźć można m.in. w ofercie firmy Linea Trade. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ profesjonalne sprzątanie różni się od zwykłego porządkowania mieszkania – musi być jednocześnie skuteczne i zajmować jak najmniej czasu. Dlatego profesjonalne środki czyszczące zawierają substancje aktywne w wyższym stężeniu niż ich domowe odpowiedniki, a akcesoria, takie jak mopy są trwalsze aby były w stanie dłużej wytrzymać bardzo intensywne, codzienne użytkowanie.