malowanie-proszkowe Przedsiębiorca
13 czerwca 2018

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe jest metodą, która cieszy się dziś ogromna popularnością. Nałożona w ten sposób warstwa lakieru jest estetyczna i bardzo trwała, przez co stanowi też dobre zabezpieczenie pomalowanych elementów na przykład przed korozją. Warto wiedzieć, na czym polega metoda lakierowania proszkowego. Jak przebiega lakierowanie proszkowe? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni, która ma zostać polakierowana. Element przed malowaniem proszkowym oczyszczany jest mechanicznie z wszelkich nalotów i nierówności. To ważne, ponieważ mogą one pogorszyć przyczepność lakieru. Następnie powierzchnia jest czyszczona i odtłuszczana – przed rozpoczęciem lakierowania trzeba ją jeszcze dokładnie sprawdzić – nie ma tu miejsca nawet na najdrobniejsze uszkodzenia. Później to właśnie w nich mogłaby się rozwijać korozja. Co również bardzo ważne, po czyszczeniu malowany element powonień zostać osuszony. Często dodatkowo pokrywa się go jeszcze podkładem antykorozyjnym – nie jest to jednak konieczne.

Etap drugi – nałożenie farby

Kiedy powłoka jest odpowiednio przygotowana, przechodzimy do drugiego kroku – czyli nakładania farby. Odbywa się to w specjalnej kabinie, w której panuje zupełna czystość – zapewnia to specjalna wentylacja i filtry powietrza. Farba jest nanoszona na element malowany w formie proszku, wydmuchiwanego przez dysze o odpowiednio dobranej wielkości. To, jak długo trwa samo lakierowanie, zależy od wielkości i poziomu skomplikowania elementu. Wystarczy nałożenie pojedynczej warstwy lakieru, ponieważ siły elektrostatyczne zapewniają odpowiednie utrzymanie tylko bardzo cienkiej warstwy lakieru. W lakierowaniu proszkowym specjalizuje się firma El-Mix Profesjonalna malarnia proszkowa.

Po malowaniu – utwardzenie

Ostatnim elementem lakierowania proszkowego, jest utwardzenie polakierowanej powłoki. To bardzo ważne – bez odpowiedniego utwardzenia farbę nakładaną proszkowa bardzo łatwo zetrzeć, ponieważ przytrzymywana jest tylko siłami elektrostatycznymi, dlatego polakierowany element musi zostać utrwalony. Wykonuje się to po prostu topiąc powłokę lakieru w bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób z drobinek farby powstaje trwała, jednolita powłoka, którą bardzo trudno uszkodzić. Nie ma tu miejsca na żadne mikroszczeliny. Ważne jest, by po wypieczeniu temperatura była obniżana stopniowo – to zapewni prawidłowe przyleganie powłoki lakierniczej.