Maszyna budowlana zimą Przedsiębiorca
15 stycznia 2021

Jak przygotować maszynę budowlaną na nadejście zimy?

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców, ale również właścicieli maszyn budowlanych. Tymczasem odpowiednie przygotowanie maszyny na nadejście zimy jest niezwykle ważne. Dzięki temu pozostanie w dobrym stanie technicznym, a wiosną będzie przygotowana na rozpoczęcie prac budowlanych. Jak przygotować maszyny budowlane do zimy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Zima to idealny czas na przegląd serwisowy

Co prawda ostatnie zimy są dosyć łagodne, w związku z czym prace budowlane prowadzone są przez cały rok. Jednak zdarza się, że z powodu obniżonej temperatury należy je na jakiś czas wstrzymać lub ograniczyć do niezbędnego minimum. Wówczas nastaje idealny moment na przeprowadzenie przeglądu oraz ewentualnego serwisu maszyn budowlanych. Przestój związany z naprawą nie będzie tak odczuwalny, jak w pełni sezonu budowlanego. Tymczasem elementy, które uległy eksploatacji, muszą zostać wymienione. Tylko dzięki temu maszyna będzie gotowa do pracy na wiosnę.

Nawet jeśli zima jest łagodna, nie należy zapominać o oleju napędowym i jego wymianie na ten przeznaczony do pracy w warunkach zimowych. Nagłe obniżenie temperatury może spowodować wytrącenie się kryształków parafiny, a tym samym zapchania filtra paliwa oraz unieruchomienia silnika. Równie ważna jest wymiana chłodziwa, jeśli podzespoły maszyny chłodzone są wodą. Jeżeli maszyna zostaje wyłączona z eksploatacji na okres zimowy, przed jej umyciem należy sprawdzić, czy gdzieś nie pojawiły się wycieki. Dobrze jest również porozmawiać z operatorem, który udzieli informacji o zauważonych usterkach lub nieprawidłowościach w pracy maszyny.

Kiedy maszyna budowlana pracuje również zimą

Przegląd i serwis jest równie ważny również w sytuacji, kiedy maszyna pracuje przez całą zimę. Chwilowy przestój związany z koniecznością przeprowadzenia przeglądu z pewnością będzie mniej kosztowny niż poważna awaria, która unieruchomi maszynę na dłużej. Zwłaszcza że maszyny budowlane poddawane są znacznym obciążeniom. Zimą – jeszcze większym.

Olej napędowy przystosowany do pracy w niskich warunkach to podstawa. Należy również pamiętać, że smary w niskich temperaturach zwiększają swoją gęstość i lepkość, a tym samym układ hydrauliczny narażony jest na zwiększone tarcie i opór. Rozwiązaniem jest zastosowanie oleju hydraulicznego o niższej temperaturze krzepnięcia, dostosowanego do warunków zimowych – dodaje specjalista z XCMG-Europa, producent maszyn budowlanych. – Po uruchomieniu maszyny dobrze jest poczekać, aż wszystkie podzespoły się podgrzeją, pozostawiając silnik na wolnych obrotach. W przypadku przymarzających wycieraczek, zamarzniętych zamków lub uszczelek drzwi postępujemy podobnie jak w przypadku samochodów: stosując preparaty przeciwdziałające zamarzaniu albo odmrażające. Przymarzniętych elementów nie należy otwierać na siłę, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

W  niskich temperaturach znacznie spada wydajność akumulatora. Jeśli spodziewane są mrozy, dobrze jest wyjąć akumulator po zakończeniu pracy i przechowywać w ciepłym miejscu. W przeciwnym razie o poranku może być problem z uruchomieniem maszyny.

Przygotowanie maszyny budowlanej do przestoju

W sytuacji, kiedy maszyna budowlana udaje się na zasłużony „odpoczynek”, równie ważne jest przeprowadzenie czynności serwisowych. Oprócz wymiany filtra paliwowego oraz samego paliwa, a także innych płynów eksploatacyjnych, należy zweryfikować, czy na poszyciu nie znajdują się rysy lub uszkodzenia, które mogą stanowić potencjalne ognisko korozji. Jest to szczególnie istotne, kiedy maszyna będzie zimowała na placu lub w nieocieplonej hali. Takiej maszyny nie należy myć wodą – większe zabrudzenia lepiej usunąć mechanicznie za pomocą łopaty.

Dobrze, jeśli maszyna będzie stała na równym i twardym podłożu. Najlepiej w garażu lub hali, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przezimowanie maszyny „pod chmurką” nie powinno jej zaszkodzić pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowana na nadejście zimy: czyli wyczyszczona, napełniona zimowym paliwem oraz zakonserwowana. Akumulator należy wyjąć i przechowywać w ciepłym miejscu. Niewskazane jest przykrywanie maszyn plandeką, ponieważ pod spodem może kondensować się para wodna, która negatywnie wpłynie na podzespoły elektroniczne oraz przyspieszy rozwój rdzy. Opony należy dopompować, a jeśli to możliwe postawić  maszynę na podstawkach, np. drewnianych, aby ogumienie nie miało bezpośredniego kontaktu z wychłodzonym podłożem. Tak przygotowana maszyna budowlana będzie gotowa na rozpoczęcie wiosennych prac.