Hodowla gołębi Przedsiębiorca
9 czerwca 2021

Jak się przygotować do profesjonalnej hodowli gołębi?

Przez wiele osób hodowla gołębi jest uważana za nieco osobliwe hobby. Może być ona jednak nie tylko sposobem na wypełnienie wolnego czasu, ale także okazją do zarobku, a dla wielu osób jest zarówno jednym, jak i drugim. Jeśli chcesz założyć profesjonalną hodowlę gołębi, ale nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak się do tego przygotować.

Zapoznaj się z informacjami o gołębiach 

Jeśli chcesz profesjonalnie hodować gołębie, na początku musisz przyswoić solidną dawkę informacji. W Internecie znajdziesz wiele stron, forów i materiałów wideo o hodowli gołębi, na których zarówno hobbyści, jak i profesjonaliści dzielą się swoją wiedzą. Możesz też sięgnąć po książki i porozmawiać z okolicznymi hodowcami gołębi, którzy na pewno udzielą Ci kilku cennych wskazówek. Przed rozpoczęciem hodowli musisz przede wszystkim zastanowić się, jaką rasę gołębi chcesz hodować. Każda wymaga nieco innych warunków i trzeba z nią postępować trochę inaczej.

Zbuduj albo kup gołębnik 

Jeśli uważasz, że wiesz już wystarczająco dużo, przejdź do kupna lub budowy gołębnika. Zbuduj gołębnik samodzielnie albo skorzystaj z usług firmy wyspecjalizowanej w tego typu usługach. Możesz zdecydować się na gołębnik wolnostojący albo adaptować na gołębnik pomieszczenie gospodarcze lub ewentualnie strych. Gołębniki wolnostojące są jednak najlepszym wyborem, gdyż są konstruowane specjalnie z myślą o ptakach. Dzięki temu zapewniają im najlepsze warunki sprzyjające rozpłodowi, takie jak odpowiednia wentylacja i temperatura.

Po wybudowaniu lub zakupie gołębnika musisz zadbać o jego właściwe wyposażenie. Zaliczają się do niego między innymi korytarze, boksy, regały, ścianki działowe czy woliery. Wybór wyposażenia gołębnika zależy od ilości, rasy i przeznaczenia ptaków, więc powinieneś go dobrze przemyśleć. Jeśli nie jesteś pewien, w jakie produkty się zaopatrzyć, skontaktuj się ze sklepem z wyposażeniem dla gołębi, takim jak internetowy sklep dla gołębi EJB. Jego pracownicy podpowiedzą Ci, jakie wyposażenie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Rozpocznij hodowlę gołębi 

Jeśli masz już odpowiednią wiedzę o hodowli gołębi oraz gołębnik z odpowiednim wyposażeniem, nie pozostaje Ci nic innego, jak kupić gołębie od zaufanego hodowcy. Możesz to zrobić przez Internet, na wystawach czy giełdach organizowanych w tym celu. Najlepszą porą na zakup gołębi jest jesień, ponieważ ptaki dostają wówczas najwięcej czasu na aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania. Po zakupie gołębi pamiętaj o tym, aby odpowiednio o nie dbać – zapewnij im odpowiednie pożywienie i wodę pitną, regularnie sprzątaj w gołębniku i współpracuj z lekarzem weterynarii – a Twoja hodowla z pewnością szybko nabierze rozpędu.