Biznesplan Przedsiębiorca
3 lutego 2021

Jak sporządzić dobry biznesplan?

Jeśli myślisz o założeniu prężnie działającej firmy, musisz stworzyć dobry biznesplan. Brak rozeznania w branży czy niedokładne szacunki finansowe to prosta droga do zawodowej porażki. Jako przedsiębiorca musisz określić swoje oczekiwania, długo- i krótkoterminowe cele. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z oferowanymi produktami i usługami.

Biznesplan na własne potrzeby kontra biznesplan na wezwanie konkretnej instytucji

Biznesplan jest koniecznością, jeśli zamierzasz starać się o dofinansowanie dla firmy. Pieniądze, które możesz uzyskać z funduszy unijnych, w urzędzie gminy albo w urzędzie pracy różnią się wielkością, ale zawsze stanowią odczuwalny zastrzyk gotówki. Warto zrobić wszystko, by przyłożyć się do ich zdobycia.

Każdy biznesplan wymaga wysiłku, skupienia i przynajmniej kilku wytężonych godzin pracy. Ten tworzony na własne potrzeby zazwyczaj jest przejrzysty, dokładny i dla samego przedsiębiorcy na pewno zrozumiały. Formułowany na potrzeby podmiotu zewnętrznego musi być jednak zaplanowany i rozpisany w najmniejszych szczegółach. Nie dziwi więc fakt, że w obliczu starań o dofinansowanie wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy profesjonalistów.

Szeroko zakrojone doradztwo w zakresie tworzenia biznesplanów i starań o dofinansowanie oferuje dziś wiele biur. Między innymi Biuro Rachunkowe MICASH, które powstało w 1997 roku w Wadowicach i od tamtej pory pomogło setkom, jeśli nie tysiącom przedsiębiorców.

Z czego powinien składać się prawidłowo napisany biznesplan?

Jeśli biznesplan masz zamiar napisać samodzielnie – zwróć uwagę na jego konstrukcję. Dobrze napisany składa się ze streszczenia całego przedsięwzięcia, dokładnej charakterystyki profilu działalności oraz charakterystyki oferowanego produktu lub usługi. Powinieneś też przestudiować i dokładnie opisać rynek konkurencji oraz zastanowić się nad ewentualną reklamą i marketingiem.

Co ciekawe, mimo że streszczenie jest podstawowym elementem każdego biznesplanu, do niego przechodzi się na samym końcu. Jest to wizytówka całości i wymaga szczególnej uwagi. Z ogromną starannością podejdź też do analizy finansowej firmy. Opracuj rachunek zysków oraz strat i wymień źródła finansowania.

Pamiętaj jednak, że pisząc biznesplan, musisz bazować na realnych, wiarygodnych danych. Konwencją przeszacowania może być odmowa dofinansowania. Nie warto zresztą w tej sprawie oszukiwać samego siebie. Może się przecież okazać, że pomysł na działalność jest zupełnie nietrafiony i skazany na porażkę. Wówczas lepiej zaniechać działań, niż ponosić dotkliwe konsekwencje.