Przedsiębiorca
4 września 2019

Jak sprawdzić wiarygodność developera?

Chociaż zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest znaczenie bezpieczniejszy od transakcji zawieranych z prywatnymi właścicielami starszych lokali, również w takich sytuacjach wskazana jest ostrożność. Kiedy obracamy dużymi kwotami pieniędzy, a dodatkowo posiłkujemy się kredytem, warto dokładnie sprawdzić wiarygodność developera. Jak to zrobić?

Obowiązująca od kwietnia 2012 roku ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo nabywcom i bardzo dobrze chroni ich interesy. Prywatni inwestorzy, którzy planują zakup nieruchomości na nowo powstającym osiedlu, mają zagwarantowany dostęp do informacji kluczowych dla podjęcia ostatecznej decyzji o nawiązaniu współpracy z konkretnym developerem.

Prospekt informacyjny – tego nie może zabraknąć

Przedstawiciel developera ma obowiązek przekazać potencjalnemu nabywcy prospekt, zawierający wszystkie dane istotne z punktu widzenia klienta. W takim dokumencie znajdują się informacje na temat historii inwestora budowlanego, łącznie z danymi odnośnie ewentualnego zadłużenia.

Prospekt developerski zawiera wiadomości dotyczące podstaw prawnych do przeprowadzenia budowy osiedla i sprzedaży mieszkań, a także dokładne terminy realizacji poszczególnych etapów inwestycji – wyjaśnia nasz rozmówca z biura krakowskiego Osiedla Botanika. Oznacza to, że kupujący nie musi spodziewać się żadnych nieprzyjemnych niespodzianek ani opóźnień.

Sprawdzamy developera – zabawa w detektywa

Rzecz jasna lektura prospektu informacyjnego nie jest wystarczającą podstawą do zbudowania zaufania względem developera. Na szczęście, aby dokładnie przyjrzeć się wiarygodności inwestora budowlanego, nie musisz wynajmować prywatnego detektywa. Zupełnie wystarczająca okaże się podstawowa znajomość obsługi przeglądarki internetowej.

W pierwszej kolejności warto zajrzeć na stronę Krajowego Rejestru Sądowego. Tutaj można upewnić się co do prawdziwości danych firmy developerskiej oraz formy prawnej, na podstawie której funkcjonuje. Warto zerknąć na kapitał zakładowy spółki oraz do działu czwartego. Jeżeli przedsiębiorca ma problemy finansowe, są one odnotowane właśnie tutaj. W dziale szóstym można z kolei sprawdzić, czy developer nie jest w trakcie likwidacji swojej działalności.

Dobrym pomysłem jest też zapoznanie się ze stroną internetową developera. Solidne firmy chętnie udostępniają potencjalnym klientom wszystkie informacje na temat współpracowników, podwykonawców oraz ich dotychczasowych osiągnięć. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak prezentują się poprzednie inwestycje wykonawcy i dowiedzieć się, jak oceniają je dotychczasowi użytkownicy.

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy zakup nieruchomości na terenie danej inwestycji mieszkaniowej jest rozsądnym pomysłem, poproś pracownika biura o prezentację wzoru umowy przedwstępnej. Jej zawartość możesz przestudiować samodzielnie, a w razie potrzeby wspólnie z reprezentantem developera lub z prawnikiem.