Sprawdzanie kontrahenta z Chin Przedsiębiorca
15 listopada 2020

Jak sprawdzić wiarygodność dostawcy z Chin?

Współpraca z Chinami stanowi bardzo ważny element światowego handlu. Coraz więcej przedsiębiorców z Polski decyduje się na nawiązanie kontaktów z dostawcami z tego odległego kraju. Przed podjęciem współpracy należy jednak dokładnie sprawdzić firmę oraz upewnić się, że dostarczone towary będą spełniać określone normy. Jak sprawdzić kontrahenta z Chin?

Dlaczego należy sprawdzić wiarygodność dostawcy z Chin?

Współpraca z dostawcami z Chin jest o tyle trudna, że kraj ten leży tysiące kilometrów od Polski, przez co dopełnianie wymaganych formalności często odbywa się online lub wymaga zdecydowania się na długą i kosztowną podróż. Na terenie Państwa Środka znajdują się miliony fabryk z różnych branż, dlatego wybranie odpowiedniej może stanowić nie lada wyzwanie.

Upewnienie się co do wiarygodności firmy z Chin pozwala na uzyskanie towarów o satysfakcjonującej jakości. W ten sposób można wykluczyć również nieuczciwe przedsiębiorstwa, które liczą na naiwność przedsiębiorców z odległej Europy. Obecnie sprawdzenie kontrahentów z Chin jest niezwykle proste i nie wymaga samodzielnego udawania się na drugi koniec świata.

Jak sprawdzić firmę z Chin?

Przed podpisaniem umowy z jakąkolwiek firmą z Chin należy sprawdzić jej dokumenty rejestrowe, ustalić skład zarządu odpowiedzialnego za kontakty z przedsiębiorcą w Polsce oraz zorganizować wizytację w fabryce, która pozwoli na skontrolowanie jakości produkowanych towarów. Kiedyś proces ten trzeba było realizować osobiście, ale obecnie na rynku działa wielu pośredników, takich jak firma Ideum. Za ich pomocą możliwe jest wyszukanie odpowiedniego kontrahenta w Państwie Środka, sprawdzenie jego wiarygodności pod względem formalnym oraz zorganizowanie odwiedzin w fabryce bez konieczności samodzielnego udania się w tak odległe tereny.

Skorzystanie z takich usług pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Po wykonaniu odpowiednich czynności pośrednicy przedstawiają szczegółowy raport, który jest dobrą podstawą do określenia wiarygodności firmy i jakości produkowanych towarów.

Istnieją również osoby preferujące osobiste prowadzenie procesu weryfikacji fabryki z Chin. W takim przypadku konieczne jest jednak dysponowanie wiedzą pozwalającą na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które często są zatajane w umiejętny sposób. Z tego powodu w większości sytuacji lepszym pomysłem jest postawienie na pomoc profesjonalisty. W ten sposób sprawdzanie firmy z Chin staje się znacznie łatwiejsze, a uzyskany raport daje gwarancję bezpieczeństwa potencjalnej współpracy.