Transport beczek Przedsiębiorca
7 listopada 2021

Jak szybko i bezpiecznie podgrzewać substancje w beczkach i zbiornikach paletowych?

Grzejniki wykorzystywane w przemyśle i transporcie to dziś bardzo bogata oferta urządzeń o różnych zastosowaniach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem wśród nich są ogrzewacze płaszczowe do beczek i zbiorników paletowych, inaczej paletopojemników IBC. W naszym artykule przyjrzymy się, gdzie i do czego są wykorzystywane takie ogrzewacze. Zerkniemy też na konkretny typ urządzenia, który znaleźliśmy wśród propozycji polskiego dystrybutora.

Zastosowanie ogrzewaczy płaszczowych w praktyce

Zaczynamy od zastosowania ogrzewaczy płaszczowych do beczek i zbiorników paletowych, bo z pewnością spora część naszych czytelników zastanawia się, w jakim właściwie celu zmieniamy temperaturę wymienionych zbiorników. Otóż sprawa jest bardzo prosta: chodzi o ich sprawne opróżnianie. Wiele materiałów, które przechowujemy i transportujemy w beczkach, czy paletopojemnikach IBC, w temperaturze pokojowej, staje się bardziej lepka. Mówimy o syropach, cukrach, tłuszczach itp. Gdy podgrzejemy zbiornik, szybciej i dokładniej go opróżnimy, gdyż lepkość produktu zostanie obniżona. Jednocześnie musimy pamiętać, że wiele substancji musi być przechowywana w odpowiednich temperaturach dla zachowania swoich właściwości fizyko chemicznych. I tu również świetnie sprawdzą się ogrzewacze. Wysokotemperaturowe ogrzewacze płaszczowe, którym przyjrzeliśmy się bliżej, są przeznaczone głównie dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.

Wysokotemperaturowe ogrzewacze płaszczowe do beczek polskiego dystrybutora

W ofercie polskiego dystrybutora, firmy Tom-El, znaleźliśmy kilka różnych wersji ogrzewaczy płaszczowych. Jednym z nich jest urządzenie oznaczone jako TE12-1208 o wymiarze 1990 x 800 mm (długość x wysokość). To ogrzewacze przeznaczone do beczek o pojemności 200 l dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego o zakresie nastawy temperatury od 0 do 120 st. C. Ogrzewacze są wyposażone w dwa termostaty. Są wykonane ze specjalnych materiałów silikonowych, zgodnych z przepisami, które obowiązują w wymienionych branżach. W związku z tym zapewniają wysokie bezpieczeństwo, zachowanie higieny żywności; nie sprzyjają rozwojowi bakterii. Elementem grzejnym w omawianym ogrzewaczu jest drut oporowy w silikonowej izolacji.

Inne urządzenia z tej kategorii to ogrzewacze płaszczowe do beczek 25-200 litrów (dwie wersje: z zakresem nastawnym temperatury 0-90 st. C lub 0-200 st. C) oraz charakterystyczne ogrzewacze płaszczowe do beczek 30, 60, 120, 200 litrów, ale w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex. Materiałem do wykonania tych ostatnich jest akurat specjalna tkanina – włókno szklane z jedwabiem, pokryte elektrostatycznie przewodzącym PTFE. W ofercie polskiego dystrybutora mamy też ogrzewacze płaszczowe do zbiorników paletowych IBC i szereg innych urządzeń, jak np. silikonowe opaski grzewcze, które również mogą być wykorzystywane do ogrzewania różnych zbiorników.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że rynek ogrzewaczy wykorzystywanych przy transporcie substancji w beczkach i zbiornikach paletowych, rozwija się i dopasowuje do potrzeb odbiorców. Ogrzewacze tego typu to sprzęty specjalistyczne, ale nie niszowe.