Ubezpieczenie OC działalności Przedsiębiorca
17 kwietnia 2021

Jak ubezpieczyć działalność firmową?

Prowadzenie własnej firmy to duża satysfakcja i szansa na naprawdę godziwe zarobki. Z drugiej strony posiadanie przedsiębiorstwa wiąże się z mnóstwem obowiązków i ponoszeniem różnorodnych kosztów. W życiu zdarzają się też sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Aby zapewnić sobie psychiczny spokój, a firmie – działalność, nawet gdy wydarzą się nieszczęśliwe zdarzenia, warto zdecydować się na ubezpieczenie działalności. Co może obejmować takie ubezpieczenie i co warto wiedzieć na ten temat? O tym poniżej!

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia firmowego?

Prowadzenie działalności gospodarczej, to mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia, zawsze ryzyko. Nieprzewidziane zdarzenia czy wypadki mogą pogrzebać ciężką, wieloletnią pracę. Odpowiednio dobrana polisa pozwoli zabezpieczyć się przed wieloma sytuacjami, mogącymi doprowadzić do bankructwa czy zamknięcia firmy. Ryzyko prowadzenia działalności dotyczy właściwie każdej branży. Zepsute urządzenie może uniemożliwić nam obsługę klientów w salonie kosmetycznym, awaria samochodu – niezbędne podróże służbowe, a wypadek na budowie – może skończyć się przestojem i niebezpieczeństwem dla pracowników. Na szczęście istnieje pula polis ubezpieczeniowych, które w dużym stopniu mogą nas uchronić przed stresem i stratami finansowymi.

Ubezpieczenie OC działalności

OC działalności jest rodzajem ubezpieczenia, które w niektórych firmach jest obowiązkowe. Powinny je wykupić firmy, których działalność opiera się na prowadzeniu biura rachunkowego, detektywistycznego, ubezpieczeniowego czy kancelarii prawnej. Niezbędne będzie również dla inżynierów budownictwa czy rzeczników patentowych. Poza obowiązkiem dla wyżej wymienionych branż, OC działalności może być przydatne każdej firmie. Stanowi ono bowiem ochronę w momencie, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej, co może zdarzyć się w wielu firmach, niezależnie o branży i profilu działalności. Rodzajem takiego ubezpieczenia powinny się szczególnie zainteresować niewielkie firmy. Gdy nastąpi konieczność odszkodowania, firma może tego nie przetrwać, gdyż koszty ją przerosną. Dlatego każda firma, niezależnie od wielkości, powinna zainwestować w ubezpieczenie OC.

Inne rodzaje ubezpieczeń dla firm

Poza podstawowym ubezpieczeniem OC, każde przedsiębiorstwo może skorzystać z szeregu produktów ubezpieczeniowych. Polisę taką warto wybrać pod kątem swojej działalności i indywidualnej oceny ryzyka. Najczęściej ubezpieczeniu firmowemu podlegają nieruchomości i budowle, maszyny i urządzenia, wartości pieniężne, wyposażenie, pracownicy, pojazdy firmowe i flota czy podróże. Dużą ofertę ubezpieczeń w przyjaznych cenach oferuje chociażby Koronowskie Centrum Finansowo-Ubezpieczeniowe. Ponieważ na rynku funkcjonuje ogrom firm z różnych branż, przedmioty ubezpieczeń nieustannie się rozszerzają. W momencie, gdy zdecydujemy się na dane ubezpieczenie, warto dopytać doradcę o możliwe rozwiązania. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym większa ochrona – a co za tym idzie, spokojniejszy sen.