Przedsiębiorca
27 kwietnia 2018

Jak uzyskać rzetelną wycenę pojazdu?

Ocena wartości samochodu czy np. maszyny rolniczej może być niekiedy utrudniona. Może to wynikać chociażby ze znacznych uszkodzeń, którym uległ pojazd. W takich przypadkach konieczne jest dokonanie wyceny przez profesjonalnego, uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Jak konkretnie specjalista ocenia wartość danego pojazdu i jakie narzędzia w tym celu są przez niego wykorzystywane?

Profesjonalne oględziny

Rzeczoznawca majątkowy wynajęty do oceny wartości konkretnego pojazdu musi wykonać jego fachowe oględziny. Pojazd jest więc dokładnie sprawdzany pod każdym kątem – bada się stan techniczny oraz wizualny, zgodność poszczególnych podzespołów z oryginałem czy ich zużycie. Jeżeli samochód czy maszyna nie jest uszkodzona na tyle, by uniemożliwić przeprowadzenie jazdy próbnej lub próby drogowej, odbywa się ona z udziałem rzeczoznawcy. Biuro wycen majątkowych Rzeczoznawca s.c. przy oględzinach pojazdu w celu jego rzetelnej wyceny wykorzystuje nowoczesne narzędzia, takie jak chociażby system Info-Expert. Dostępne w formie katalogów czy programu komputerowego najważniejsze informacje na temat konkretnego modelu pojazdu znacząco ułatwiają wycenę i umożliwiają jej wykonanie w oparciu o warunki panujące na lokalnym lub krajowym rynku. Co ciekawe, renomowani specjaliści z biura wycen majątkowych są w stanie sporządzić ekspertyzę nie tylko w języku polskim, ale też w angielskiej wersji językowej. Profesjonalne oględziny dotyczą także pojazdów znacząco uszkodzonych. Jak w takich przypadkach działa uprawniony rzeczoznawca majątkowy?

Pojazdy uszkodzone

Sporządzenie przez uprawnionego rzeczoznawcę oceny powypadkowej pojazdu jest w wielu sytuacjach koniecznością. Zazwyczaj dotyczy to spraw związanych z wypłacaniem należności przez ubezpieczalnię, ale czasem też pomaga w ustaleniu realnej kwoty możliwej do uzyskania za pojazd w ramach jego sprzedaży. Wycena w aucie czy maszynie powypadkowej obejmuje dokładny opis powstałych uszkodzeń i precyzyjną kalkulację szacowanych kosztów naprawy występujących zniszczeń. Niezwykle pomocny jest wykorzystywany w tym celu system Audatex/Eurotax oraz fachowa dokumentacja fotograficzna zgromadzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Na podstawie cen poszczególnych części zamiennych dokonuje on wiarygodnej i szybkiej wyceny pojazdu. Warto wiedzieć, że najlepsi specjaliści w branży oferują swoim klientom specjalną platformę internetową, za pomocą której można zlecać rzeczoznawcy majątkowemu wycenę. Połączenie sporego doświadczenia, wiedzy i kwalifikacji z nowoczesnymi systemami komputerowymi pozwala na sprawne i profesjonalne przygotowanie wyceny pojazdów różnego typu.