buty Przedsiębiorca
8 sierpnia 2018

Jak wybrać buty, by były zdrowe dla stóp?

Chociaż wielu z nas przy wyborze obuwia kieruje się modą oraz osobistymi upodobaniami, równie ważna jest kwestia zdrowotna. Wiąże się ona z wygodą noszenia butów, bo buty niewygodne nigdy nie będą zdrowe – dyskomfort pojawia się przede wszystkim ze względu na różnego rodzaju uciski, które mogą w konsekwencji sprawić, że nabawimy się kontuzji. Zdrowe obuwie może poza tym ustrzec nas przed powstającymi deformacjami, zniwelować ich objawy czy profilować stopę.

Zdrowe buty od urodzenia

O zdrowe buty musimy zadbać już od pierwszych lat życia. Dziecko ma zupełnie inną stopę niż dorosły – jest ona niemal całkowicie płaska. Dopiero z czasem zmienia swój kształt i dopasowuje do wyzwań, jakich podejmie się młody człowiek. Odpowiedni dobór obuwia dla dziecka to podstawa, bo jeśli o to nie zadbamy, różnego rodzaju deformacje są wręcz nieuniknione. Najlepsze są buciki sznurowane, zakrywające kostkę, o okrągłych noskach ze sporą ilością miejsca na palce. W sezonie letnim bezpieczne są także sandały zapinane nad stawem skokowym. Muszą mieć jednak wyrobioną piętę oraz profilowaną powierzchnię.

Zdrowe buty dla dorosłych

W sklepie Steel nie znajdziemy wprawdzie obuwia dla dzieci, ale jeśli zamierzamy zmienić swoje podejście do butów i zacząć nosić wygodne oraz zdrowe modele, jest on idealnym miejscem, by zacząć. Musimy przede wszystkim zweryfikować swoje podejście do kwestii obuwia – dobre buty nie będą nas obcierały, nie będą wymagały bolesnego „rozchodzenia”, nie będą także w żaden sposób uciskać stopy. Zdrowe obuwie to przede wszystkim takie, którego w ogóle nie czuć na stopach. Chroni przy tym przed zimnem, przed urazami i kontuzjami – stabilizuje stopę. Ze względów zdrowotnych ważna jest także wyściółka buta, która powinna sprawnie absorbować wilgoć. Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzimy, nasze stopy pocą się niemal przez cały czas i brak chłonnej wyściółki wewnątrz buta to zawsze istotny problem.

Warto przy tym zadbać o to, by nie nosić danej pary butów codziennie, a dawać każdej z nich przynajmniej jeden dzień odpoczynku, dzięki czemu obuwie poprawnie wyschnie. Sprawi to, że dobre buty nie tylko dłużej nam posłużą, ale także będą pozbawione dużej ilości niebezpiecznych drobnoustrojów rozwijających się w wilgotnym środowisku. Panie lubiące buty na obcasie powinny zadbać o to, by nosić buty o różnej wysokości, a także od czasu do czasu chodzić po prostu boso, co stanowi dobre ćwiczenie dla podeszwy stóp, dzięki któremu unikniemy deformacji.