deweloper Przedsiębiorca
3 sierpnia 2018

Jak wybrać dobrą firmę deweloperską?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to poważna i często trudna decyzja. Jaki deweloper sprawdzi się najlepiej? Warto wybrać rzetelną firmę deweloperską, dzięki czemu uniknie się później wielu rozczarowań. Dowiedz się, jak kupić własne mieszkanie od dewelopera, aby transakcja była bezpieczna, sprawna i uczciwa.

Jak wybrać dewelopera? – wiarygodność finansowa i prawo do gruntu

Decydując się na zakup własnego mieszkania od dewelopera, warto rozpocząć analizę danej firmy od sprawdzenia jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Firma deweloperska, u której chcesz dokonać zakupu powinna posiadać uregulowane kwestie w rubrykach dotyczących postępowań upadłościowych i komorniczych. Ponadto, warto podkreślić, że firma deweloperska mająca stabilną sytuację finansową bez problemu udostępni kupującym sprawozdania finansowe firmy. Dodatkowo, już podczas wstępnych rozmów warto dopytać o informacje związane z finansowaniem inwestycji oraz o to, jaką rolę przypisał deweloper środkom konkretnego kupującego. Wybierając firmę deweloperską, warto również zweryfikować, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu. Ponadto, uczciwy deweloper dostarczy także promesę banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu, czyli gwarancję zwolnienia spod hipoteki mieszkania po jego zakupie.

Własne mieszkanie od dewelopera – sprawdź historię firmy i opinie

Zanim zdecydujesz się na konkretnego dewelopera, warto wcześniej sprawdzić jego rzetelność. Pomocne w tym będzie przyjrzenie się jego dotychczasowej historii, czyli zrealizowanym inwestycjom mieszkaniowym. Takie dane można znaleźć np. w prospekcie informacyjnym, który zgodnie z tzw. ustawą deweloperską firma ma obowiązek przedstawić każdemu klientowi. W dokumencie znajdują się informacje m.in. o dotychczasowych dokonaniach, jak również aktualnej inwestycji i związanymi z nią szczegółami (informacje o budynku, warunki odstąpienia od umowy itp.). Dodatkowo, firmę można sprawdzić przez zasięgnięcie o niej opinii. Popularnym źródłem jest internet nie mniej jednak należy zachować ostrożność, ponieważ często można spotkać w nim nierzetelne informacje.