Odkurzacz piorący Przedsiębiorca
4 września 2021

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz piorący?         

Odkurzacze piorące wyglądem przypominają ich tradycyjne wersje, które w porównaniu do nich, oferują o wiele więcej funkcji. Oprócz zbierania zanieczyszczeń umożliwiają dokładne wyczyszczenie powierzchni na mokro. Z tego powodu jest to niezbędny sprzęt do utrzymania czystości obiektów użytkowych, takich jak hotele, biura czy placówki edukacyjne. Na czym zatem polega działanie odkurzacza piorącego i jak wybrać jego właściwy rodzaj? Podpowiadamy.

Jak działa odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący to wielofunkcyjne urządzenie sprzątające, które na tle standardowego wariantu, wyróżnia się większą i cięższą konstrukcją. W większości przypadków wyposażone są one w wygodne kółka oraz proste w obsłudze systemy sterowania, które wpływają na większy komfort ich używania. Czyszczenie odkurzaczem piorącym opiera się na metodzie ekstrakcji, która musi być poprzedzona:

– starannym usunięciem sypkich zanieczyszczeń na sucho z miejsc takich, jak wykładziny, dywany, panele włókninowe, meble tapicerowane czy welurowe fotele samochodowe, 

– usunięciem plam punktowych powstałych na powierzchni wykładzin, najlepiej do tego celu użyć odplamiacza Formulan® D914.

Następnie metoda ekstrakcji polega na naniesieniu na powierzchnię roztworu Formulan®  D906 profesjonalnej chemii czyszczącej. Po odczekaniu kilku minut, z zastosowaniem maszyny należy odessać wodę z zabrudzeniami, która zbierana jest do specjalnych pojemników. Tego typu sprzęt nie wzbija kurzu do góry, a wyłącznie go zasysa i natychmiastowo usuwa wszelkie nieczystości oraz alergeny.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza piorącego?

Sprzęty piorące najczęściej występują w wersji pozwalającej na czyszczenie zarówno na sucho, jak i na mokro. Przy ich zakupie warto jednak kierować się przede wszystkim mocą silnika, która powinna być dostosowana do ilości oraz rodzaju prac, do których odkurzacz będzie przeznaczony. Poza tym wysoka moc będzie wpływać na wyższą efektywność sprzątania. Nie bez znaczenia pozostaje również siła ssąca, która odpowiada za to, z jaką siłą urządzenie będzie zbierać i usuwać zanieczyszczenia oraz ciśnienie, pod jakim urządzenie natryskuje roztwór piorący.

W przypadku prania większych powierzchni użytkowych dobrym wyborem będą maszyny wyposażone w dwa pojemniki o zwiększonej pojemności dostępne w ofercie hurtowni chemii przemysłowej Sarmata. Dzięki temu możliwe będzie sprzątanie dużych obiektów, bez potrzeby każdorazowego opróżniania wiaderek z brudu.

Profesjonalne odkurzacze piorące powinny być również zaopatrzone w elementy dodatkowe, między innymi ssawki i rury w różnych rozmiarach. Takie akcesoria stanowią nieodłączny element wyposażenia ekip sprzątających, których praca wiąże się z koniecznością czyszczenia zakamarków lub trudno dostępnych miejsc w lokalach użytkowych.