Przedsiębiorca
27 kwietnia 2018

Jak wybrać pediatrę dla naszego dziecka? Poradnik

Dobry pediatra to prawdziwy skarb. Taki lekarz musi być bardzo czujny, wrażliwy i empatyczny. Dzieci to wymagający i trudni pacjenci. Nie zawsze potrafią wskazać, co je boli, ani dokładnie opisać objawy. Dotyczy to zwłaszcza maluszków, które często tylko poprzez płacz okazują, że cierpią. Jak wybrać dobrego pediatrę, który odpowiednio zadba o nasze dziecko? Przeczytaj nasz poradnik.

Dobry pediatra poszukiwany

Poszukiwania dobrego pediatry powinniśmy zacząć jeszcze przed narodzinami dziecka. Najlepiej o opinie zapytać naszych znajomych, którzy także posiadają małe dzieci – to oni będą najlepiej zorientowani w temacie lekarzy dla dzieci. Pamiętajmy, że nie musimy decydować się na pediatrę, który przyjmuje w przychodni najbliższej naszemu miejscu zamieszkania. Jeśli nieco dalej przyjmuje lekarz, do którego mamy większe zaufanie, to możemy zapisać nasze dziecko właśnie do niego. Wykwalifikowanych pediatrów, a także lekarzy pierwszego kontaktu dla całej rodziny, znajdziemy w placówce Zdrowie Przychodnia Rodzinna sp. z o.o. NZOZ. To przychodna, w której możemy leczyć się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Cechy dobrego pediatry

Dobry pediatra musi spełnić wiele różnych wymagań. Po pierwsze, takiemu lekarzowi musimy w pełni ufać – w końcu w jego rękach jest zdrowie naszego dziecka. Dobry pediatra powinien nie tylko uważnie badać małego pacjenta, ale także zadbać o jego rodziców, odpowiadając im na wszystkie pytania i rozwiewając ewentualne wątpliwości. Pediatra musi darzyć dzieci sympatią i umieć z nimi rozmawiać. Bardzo ważne jest, by potrafił skupić uwagę malucha, uspokoić go i dokładnie zbadać wszystkie objawy. Powinien dostrzec nawet to, o czym dziecko samo nie powie, bo nie potrafi lub się wstydzi. Pediatra nie może być protekcjonalny – powinien traktować swoich małych pacjentów z szacunkiem. Dobry lekarz zrozumie emocje towarzyszące choremu dziecku oraz jego zmartwionym rodzicom i sprawi, by dziecko jak najszybciej odzyskało zdrowie i poczuło się lepiej. Podczas wizyty u pediatry powinniśmy mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, notatnik, w którym spiszemy zalecenia lekarza, zapasowe pieluszki i ubranko na zmianę, w razie gdyby dziecko pobrudziło się lub przepociło z powodu stresu wywołanego wizytą u lekarza. Dobrze jest też zapisać wszystkie objawy, które wystąpiły u dziecka oraz pytania do lekarza na kartce papieru lub w telefonie – wtedy mamy pewność, że nie zapomnimy zapytać o nic istotnego.