Serwerownia stacjonarna Przedsiębiorca
12 grudnia 2021

Jak wybrać pomieszczenie na serwerownię stacjonarną?

Budowa serwerowni to spora inwestycja poprzedzona przygotowaniem pełnego projektu. Pierwszym elementem jest wybór pomieszczania, w jakim będą zlokalizowane komputery wraz z resztą wyposażenia. Czy każda przestrzeń nadaje się na serwerownie? Pomieszczenie tego typu musi spełniać szereg wymogów budowlanych. Na co zwrócić uwagę przy wyporze odpowiedniego pokoju?

Czy każde pomieszczenie nadaje się na serwerownię?

Serwerownia to miejsce, w którym znajduje się niezwykle drogi sprzęt. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Na początku należy określić, ile komputerów znajdzie się w serwerowni. W ten sposób można w przybliżeniu ocenić, jaka powierzchnia będzie potrzebna. W związku z tym, że wyposażenie serwerowni jest dość rozbudowane (szafy typu rack, agregaotry, systemy chłodzące i klimatyzacyjne), należy zdecydować się na pokoje o sporej powierzchni. Ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać miejsca oddalone od wind, klatek schodowych czy innych pomieszczeń gospodarczych. Serwerownia nie powinna znajdować się w pobliżu systemów wodno-kanalizacyjnych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zalania.

Najlepszym wyborem w przypadku budowy serwerowni są przestrzenie murowane bez okien. Wewnątrz powinna znajdować się specjalna podniesiona podłoga techniczna pozwalająca zamontować pełne okablowanie w sposób uporządkowany (taką podłogę można bez problemu zbudować w każdym momencie).

Zabezpieczenia w serwerowniach

Bezpieczeństwo danych to dziś niezwykle ważna kwestia. Serwerownie muszą być tak zaprojektowane, by dostęp do nich nie był wcale taki łatwy. Dzięki temu żadna osoba postronna nie będzie w stanie dostać się do wewnątrz. Eksperci z firmy PERANEK specjalizującej się w projektowaniu serwerowni stacjonarnych i mobilnych wyjaśniają, jakie systemy zabezpieczeń są obecnie stosowane:

Każda serwerownia, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajduje, musi być odpowiednio zabezpieczona. Przede wszystkim tylko niektórzy pracownicy z firmy mogą mieć do niej dostęp. Najczęściej jest to dosłownie kilka osób, które mają prawo wejść do środka. Każde wejście i wyjście jest dodatkowo rejestrowane. Kontrola dostępu wymaga wprowadzenia różnorodnych haseł. Samo wejście musi być chronione, by nikt obcy nie próbował się dostać do komputerów.

Co zrobić, gdy firma nie dysponuje odpowiednim miejscem?

Niestety nie każda firma jest w stanie wygospodarować odpowiednią przestrzeń, jaka nadaje się na budowę serwerowni. Czy w takiej sytuacji jest jakieś rozwiązanie? Obecnie coraz częściej stosuje się tak zwane serwerownie mobilne. Wszystkie urządzenia są w takim przypadku umieszcza się w specjalnych kontenerach. Są one tak samo bezpieczne jak ich stacjonarne odpowiedniki. Podobnie jest z wyposażeniem. W mobilnych kontenerach znajdują się szafy rack, agregatory oraz pełne systemy chłodzące i klimatyzacyjne.