Mycie okien na wysokościach Przedsiębiorca
2 listopada 2021

Jak wyczyścić trudno dostępne okna?

Współcześnie bardzo wielu inwestorów decyduje się na projekty szklanych elewacji opartych na wielkogabarytowych oknach o dużych przeszkleniach. Wynika to głównie z walorów estetycznych tego rozwiązania. Problemem w tym przypadku jest jednak czyszczenie trudno dostępnych powierzchni. Jak sobie z tym poradzić? Zachęcamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Szklane elewacje i okna o dużych przeszkleniach – zalety tego rozwiązania

Szklane elewacje i okna o dużych przeszkleniach to jeden z największych trendów architektonicznych ostatnich lat. Dawniej była to domena przede wszystkim obiektów użyteczności publicznej, jednak obecnie na wielkoformatowe okna decyduje się rosnąca liczba właścicieli domów jednorodzinnych. Stolarka okienna o zwiększonych wymiarach ma wiele plusów. Duże okna prezentują się zdecydowanie korzystniej od elementów o standardowych wymiarach. Nie chodzi tu jednakże wyłącznie o walory czysto estetyczne. Ponadwymiarowe okna gwarantują dostęp do zwiększonej ilości naturalnego światła, co z kolei przekłada się na większy komfort przebywania wewnątrz obiektów. Nie bez znaczenia są również zdecydowanie lepsze widoki oraz tworzenie wrażenia otwartej przestrzeni. Dzięki nim pomieszczenia wydają się większe, bardziej przestronne i lekkie, a przy tym też przytulniejsze.

Czyszczenie dużych, trudno dostępnych okien – jak sobie z tym poradzić?

Duże przeszklenia sprawiają, że budynek z zewnątrz prezentuje się nowocześnie i stylowo. Zwiększa się również jego funkcjonalność. Wielkoformatowe okna nie są jednak wytworem idealnym. Na ich powierzchni bardzo często osadzają się liczne zanieczyszczenia, wśród których pojawiają się także trudne do usunięcia plamy. Ze względu na zwiększone rozmiary do osadzającego się tam brudu ciężko jest się dostać. Z tego powodu czyszczenie tego typu okien nie jest zadaniem łatwym.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się czyszczeniem przemysłowym w województwie śląskim: Do mycia trudno dostępnych okien warto zatrudnić profesjonalną firmę. Działanie samodzielne może w tym przypadku przynieść dużo więcej szkód niż pożytku. Ważne jest właściwe zaplanowanie prac oraz zachowanie niezbędnych procedur. Doświadczeni profesjonaliści mają dostęp do nowoczesnych urządzeń czyszczących, które kompleksowo usuwają cały brud nagromadzony na powierzchni okien. Nie mniej istotne są również względy bezpieczeństwa. Fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem oraz zabezpieczeniami chroniącymi przed ewentualnymi wypadkami na wysokościach.

W jaki sposób wykonuje się mycie okien na wysokości?

Obecnie firmy czyszczące coraz rzadziej korzystają z rusztowań i podnośników pozwalających dostać się na pożądaną wysokość. Zamiast tego wykorzystywane są specjalne myjki teleskopowe umożliwiające sprawne mycie okien na wysokości przekraczającej 20 metrów. Działanie myjek polega na wykorzystaniu wyjątkowo czystej wody oraz specjalnie dobranych środków chemicznych. Rozwiązanie to gwarantuje dokładne i szybkie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń stałych oraz organicznych, w tym bakterii i grzybów. Ponadprzeciętna czystość wody sprawia, że na oknach nie są pozostawiane smugi ani zacieki. To metoda nie tylko sprawniejsza, ale i dużo bezpieczniejsza zarówno dla czyszczonych powierzchni, jak i wykonujących zlecenie pracowników. Umyte okna pozostają czyste zdecydowanie dłużej niż w przypadku tradycyjnych technik.