Parking podziemny Przedsiębiorca
16 lipca 2021

Jak wygląda izolacja parkingu i dużych powierzchni użytkowych?

W projektach większości budowanych współcześnie wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej znajduje się miejsce dla parkingów podziemnych. To powszechne rozwiązanie eliminujące problem braku miejsc postojowych dla mieszkańców, pracowników czy klientów. W jaki sposób inwestorzy radzą sobie z izolacją parkingów i innych dużych powierzchni użytkowych? Jak wygląda taka izolacja?

Dlaczego właściwie wykonana izolacja parkingu jest tak ważna?

Właściwie wykonana izolacja parkingów i innych dużych powierzchni użytkowych znajdujących się pod ziemią jest bardzo ważna ze względu na efektywność energetyczną całego budynku. W zdecydowanej większości przypadków pomieszczenia tego typu to przestrzenie nieogrzewane, które należy skutecznie oddzielić od ogrzewanego wnętrza budynku. Wykonanie dobrej jakościowo izolacji termicznej przekłada się na oszczędność energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie całego obiektu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się sprzedażą izolacji technicznych i budowlanych: Inwestorzy muszą zadbać także o odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Hałas powodowany przez głośne silniki samochodów parkujących w podziemiu oraz wszystkie inne dźwięki dochodzące z tego miejsca powodują dyskomfort wśród mieszkańców i wszystkich innych osób przebywających aktualnie w budynku. Co więcej, poziom hałasu w nieizolowanych pomieszczeniach podziemnych przekracza wszystkie dopuszczalne normy prawne. Jest to więc główny powód, przez który inwestorzy muszą zadbać o skuteczną izolację akustyczną parkingów znajdujących się pod ziemią.

Na co zwrócić uwagę podczas izolacji parkingu?

Inwestorzy wykonujący izolację podziemnego parkingu czy innej dużej powierzchni użytkowej muszą poradzić sobie z rozwiązaniem dwóch istotnych kwestii za jednym razem. Od jakości wykonania zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej zależy bowiem późniejszy komfort cieplny i akustyczny użytkowników budynku. Aby był on jak najwyższy, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał użyty do przeprowadzenia prac.

Wśród materiałów używanych do izolacji parkingów podziemnych najczęściej wymienia się płyty i maty z wełny mineralnej oraz płyty poliuretanowe i polistyrenowe. Oba materiały charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Izolacyjność akustyczna wełny jest lepsza, natomiast płyty z tworzyw sztucznych są nieco lepszym izolatorem termicznym. Jednym z największych zalet wełny mineralnej jest jej ognioodporność. To materiał całkowicie niepalny, co daje mu przewagę nad innymi materiałami izolacyjnymi. Płyty poliuretanowe i polistyrenowe odznaczają się z kolei niższą nasiąkliwością i szybszym schnięciem w przypadku kontaktu z wodą. To produkty znakomicie sprawdzające się podczas izolacji podłóg oraz posadzek poddawanych wysokim obciążeniom powstałym pod wpływem samochodów.

Bez względu na wybór materiału izolacyjnego należy pamiętać, aby wszystkie prace związane z izolacją parkingów zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się realizacją zleceń tego typu. Jest to o tyle istotne, że jakość zastosowanej izolacji w bardzo dużym stopniu zależna jest od sposobu montażu i tego, czy wybrany materiał został ułożony poprawnie. Właśnie dlatego w trakcie izolacji dużych powierzchni użytkowych warto korzystać z usług doświadczonych fachowców odpowiednio przygotowanych do swojej pracy.