Przedsiębiorca
23 listopada 2018

Jak zabezpieczyć elewację przed wandalizmem? – powłoki antygraffiti

Zarówno w dużych polskich miastach, jak i w tych małych problem wandalizmu jest dosyć spory. Nie dotyczy on całkowitego niszczenia danych elementów urbanistycznych, ale ich oszpecenia. Przykładem są między innymi działania street artu, który polega między innymi na wykonywaniu na powierzchniach budynków, mostów, znaków, czy stacji pociągowych oraz autobusowych, różnego rodzaju napisów i malunków. Pomimo, że wiele z nich rzeczywiście zdaje się być wyjątkowa, są one wykonywane nielegalnie, a przestrzeń miejska wygląda lepiej bez nich! Dowiedz się, jak zabezpieczyć elewację przed wandalizmem.

Założenia projektowe – kiedy wykorzystać powłoki antygraffiti?

Elewacje budynków publicznych są dzisiaj coraz częściej chronione specjalnymi powłokami antygraffiti. Nakłada się je między innymi na mosty, obiekty urzędowe i szkół, konstrukcje podziemnych przejść, budki przystanków autobusowych, czy też na murki, znaki oraz innego rodzaju elementy przestrzeni miejskiej. O odpowiednie zabezpieczenie często dbają również właściciele domów prywatnych położonych na peryferiach miast, zarządcy niestrzeżonych blokowisk, czy też przedsiębiorcy, obawiający się oszpecenia swoich budynków gospodarczych – od witryn sklepowych, po hale magazynowe. Zakres wykorzystania odpowiedniej technologii chemicznej zabezpieczającej powierzchnie przez wandalizmem, jest zatem bardzo duży. Coraz częściej wykorzystanie odpowiednich powłok antygraffiti, jest wliczane w koszty wykonawstwa budynku lub jego modernizacji. To ważne, aby już na etapie projektowym pomyśleć właśnie o takich działaniach. W Polsce dzięki kilku monopolistycznym producentom zjawisko i świadomość istnienia skutecznych metod zabezpieczania wzrasta. U naszych zachodnich sąsiadów tego typu techniki wykorzystywane są w dziedzinie projektowej i wykonawczej zaś już od wielu lat! Warto zatem iść za ich przykładem.

Skuteczne powłoki antygraffiti!

Na rynku polskim działają producenci powłok antygraffiti, którzy zapewniają środki czasowe, półtrwałe oraz trwałe. Ostatnie z nich są produkowane na bazie silnych polimerów, a zwane są powłokami antyadhezyjnymi. Zapewniają one wysoką odporność na farbę oraz kleje, czy też na uszkodzenia mechaniczne. Tego typy środku działają w ten sposób, że blokują migrację farb i markerów w głąb podłoża. Dane warstwy napisów, czy malunków są zatem naniesione na powłokę, która jest łatwa w całkowitym wyczyszczeniu. Warto przy tym wiedzieć, że powłoki antyadhezyjne są także skuteczne przeciwko działaniom klejów – jest to zatem świetne narzędzie walki z niechcianymi plakatami! Polskimi produktami, które pozwalają zabezpieczyć budynki przed graffiti, są między innymi te z linii KTX: 05, 05 strong, 06, 07, 20, czy 30. Z pełnym ich opisem można zapoznać się na stronie producenta, firmy PHSC Chemicals Sp. z o.o., która od lat współpracuje między innymi z działami zagospodarowania przestrzennego miast. To dzięki takim dostawcom, w polskim miastach zamiast szpecących graffiti, można zaobserwować stale modernizowane budownictwo i zakładane nowe tereny zielone.