Kabiny w toalecie publicznej Przedsiębiorca
10 czerwca 2020

Jak zabezpieczyć toaletę publiczną przed aktami wandalizmu?

Z toalet publicznych korzystają różni ludzie – jedni zachowują się w nich jak w łazience we własnym domu, inni za nic mają dobro wspólne, dopuszczając się nawet aktów wandalizmu, takich jak niszczenie armatury sanitarnej czy malowanie graffiti. Choć w toaletach publicznych, w celu ochrony prywatności przebywających w nich osób, nie powinno stosować się monitoringu wizyjnego, istnieją inne sposoby na przeciwdziałanie ich dewastacji.

Okresowa kontrola

Podstawowym sposobem na zapobieganie aktom wandalizmu w toaletach publicznych jest ich okresowa kontrola. Toaleta powinna być regularnie czyszczona, dlatego zadanie to można powierzyć ekipie sprzątającej. Jeśli toaleta znajduje się w obiekcie chronionym, takim jak galeria handlowa, jej nadzorem powinni zajmować się pracownicy ochrony. Im częściej kontrolowana jest toaleta, tym mniejsza szansa na to, że zostanie zdewastowana – a to dlatego, że większość wandali „działa” dopiero w momencie, gdy w toalecie nie ma osób postronnych.

Armatura i ceramika z montażem podtynkowym

Zwykłe miski ustępowe, pisuary, umywalki i inne urządzenia znajdujące się w toaletach są najbardziej narażone na zniszczenie. Najlepszym sposobem na zapobieganie dewastacji armatury WC i ceramiki jest zdecydowanie się na montaż stelaży podtynkowych. Takie rozwiązanie uniemożliwia użytkownikom demontaż urządzeń oraz dostanie się do mechanizmów. Ponadto armatura i ceramika z montażem podtynkowym estetycznie się prezentuje oraz pozwala zaoszczędzić miejsce, które w przypadku toalet publicznych jest często „towarem” deficytowym.

Akcesoria w metalowej obudowie

Ofiarami wandalizmu padają również różnego rodzaju akcesoria łazienkowe, takie jak pojemniki na papier toaletowy, dozowniki do mydła czy suszarki do rąk. By uchronić je od dewastacji, warto zdecydować się na akcesoria w obudowie metalowej zamiast plastikowej. Charakteryzują się one wyższą trwałością niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Ponadto należy zadbać o solidne mocowanie oraz mechanizm zamykania na kluczyk, do którego dostęp powinna mieć wyłącznie osoba upoważniona.

Ścianki kabin z odpowiedniego materiału

Niektórzy wandale upodobali sobie dewastowanie ścianek kabin sanitarnych. Warto więc zadbać o to, by były one wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym tworzywem do produkcji kabin sanitarnych jest laminat HPL. Dzięki wykonaniu z wielu warstw papieru impregnowanego żywicą, które łączone są ze sobą pod wysokim ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze, płyty HPL są bardzo odporne na zginanie i rozrywanie – tłumaczy specjalista z firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją kabin WC oraz prysznicowych. To jednak nie wszystkie zalety laminatu HPL. Płyty HPL są odporne na działanie wody i pary wodnej, dzięki czemu są idealnym materiałem do montażu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wysoka gęstość materiału oraz brak porów sprawia zaś, że zanieczyszczenia, takie jak farby używane do tworzenia graffiti, nie wnikają w ich strukturę ­­­– dodaje nasz rozmówca.

Projektując toaletę publiczną, warto zadbać o kilka rozwiązań powstrzymujących wandali. Im będzie ich więcej, tym można mieć większość pewność, że chuligani zostaną zniechęceni lub zwyczajnie nie dadzą rady zdewastować toalety.