Zakładanie spółki Przedsiębiorca
7 września 2021

Jak założyć spółkę?

Założenie spółki może wydawać się bardzo skomplikowane, szczególnie jeśli nie masz w tym doświadczenia. Proces warto realizować krok po kroku z pomocą profesjonalisty, który podzieli się z Tobą swoim wieloletnim doświadczeniem, ułatwiając i przyspieszając osiągnięcie postawionego przez Ciebie celu. Poznaj różne sposoby zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i sprawdź, jakie koszty się z tym łączą.

Jak wygląda proces zakładania spółki?

Osoby, które nigdy nie zakładały firmy, często decydują się na rozpoczęcie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dostrzegają w tym korzyści związane z pewnym bezpieczeństwem. Jak założyć spółkę? Proces należy rozpocząć od podpisania umowy bądź aktu założycielskiego w przypadku działalności jednoosobowej. Pamiętaj, że według obowiązujących przepisów taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Kolejnym etapem zakładania spółki jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału, który powinien wynosić minimum 5000 zł. Następny krok, czyli powołanie zarządu, dotyczy wyłącznie firm tworzonych przez więcej niż jedną osobę. Po zrealizowaniu tych działań należy złożyć wniosek o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. W sądzie możesz również zgłosić firmę do Urzędu Skarbowego, a także Urzędu Statystycznego, aby otrzymać m.in. numer NIP. Ostatnim etapem jest założenie rachunku bankowego spółki.

Koszty związane z założeniem spółki

Założenie spółki wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Przedsiębiorca ma obowiązek wnieść opłatę sądową w wysokości 500 zł za wpis spółki w KRS. Z kolei sporządzenie umowy wymaga uiszczenia taksy notarialnej. Jak dużo zapłacisz notariuszowi? To zależy od konkretnego urzędnika. Pamiętaj jednak, że prawo stawia w tej kwestii pewne granice. Jeżeli Twój kapitał wynosi 5000 zł, taksa notarialna nie może przekroczyć 160 zł netto. Eksperci pomogą Ci odpowiednio uzupełnić dokument, abyś zyskał pewność, że postępujesz zgodnie z przepisami.

Z tego powodu warto udać się do doświadczonych specjalistów, np. do kancelarii adwokackiej mecenas Grażyny Michalskiej w Bydgoszczy, aby zyskać pewność, że umowę przygotowano w dokładny, rzetelny sposób. Tradycyjna forma zakładania spółki wymaga poniesienia dość wysokich kosztów, ponieważ należy opłacić wpis spółki do sądu, a także usługi świadczone przez prawnika. Mimo to warto poświęcić czas i pieniądze, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Dzięki temu w przyszłości unikniesz problemów związanych z niepoprawnie wypełnioną umową.