Drukarka firmowa Przedsiębiorca
3 października 2021

Jak zaoszczędzić na kosztach drukowania w firmie?

Okazuje się, że jednym z głównych kosztów prowadzenia biura, jest ten związany z codzienną eksploatacją drukarki. Już sam zakup takiego sprzętu wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Właśnie dlatego konieczne jest wdrożenie nowych nawyków, dzięki którym sami pracownicy będą wpływać na mniejsze koszty drukowania w firmie. Korzystne podpowiedzi znajdują się poniżej.

Drukarka laserowa a atramentowa

Priorytetem jest wybranie odpowiedniej drukarki. Dzisiaj znacznie większą popularnością cieszą się innowacyjne drukarki laserowe, aniżeli te atramentowe. I chociaż ich cena jest wyższa, to jednak w procesie eksploatacji zauważa się spore oszczędności. Jak potwierdzają specjaliści z TONER-DRUKARKI średni koszt wydruku jednej kartki na drukarce laserowej wynosi 8 groszy. Dla porównania ten sam wydruk, ale na drukarce atramentowej kosztuje około 32 groszy.

Zamienniki

Koszty drukowania w firmie mogą zmaleć, jeśli zamiast oryginalnego tuszu bądź tonera wybierane będą odpowiednie do modelu drukarki zamienniki. Na rynku jest ich naprawdę spory wybór. O czym warto pamiętać? Zamienniki są o wiele tańsze, ale zazwyczaj mniej wydajne. Mogą również drukować w nieco gorszej jakości.

Druk czarno-biały

Sama inwestycja w drukarkę, to wydatek rzędu 20-30% wszystkich kosztów, jakie ponoszone zostają w związku z procesem drukowania w firmie. Pozostała część to wydatki, które wiążą się z nabywaniem papieru oraz tuszu. Wiadomo, że bardziej opłacalne staje się drukowanie w biurze dokumentów w kolorze czarno-białym. Po pierwsze, kolorowe tusze zużywają się szybciej, po drugie, są mniej wydajne. Zawsze można również zmienić ustawienia druku na te bardziej ekonomiczne.

Dokumenty w wersji elektronicznej

Najtańszą, a jednocześnie najnowocześniejszą opcją obrotu dokumentami w strukturach firmy jest ta, zgodnie z którą wszelkie „papiery” funkcjonują w formie elektronicznej. To również ogromny ukłon w stronę ochrony środowiska. Statystyki wskazują, że mała firma zużywa w ciągu jednego roku swojej działalności około 7 700 sztuk kartek formatu A4. Tylko w ostatnich latach nawet co trzecie przedsiębiorstwo odnotowało wzrost zużycia papieru. Wiążą się z tym kolosalne opłaty, ale warto zastanowić się również nad aspektami ekologii. Aby można było stworzyć jedną kartkę papieru, drzewo musi rosnąć co najmniej 8 lat. Do wyprodukowania 60 ryz ścina się aż 5 drzew. Dane są naprawdę zatrważające, minimalizowanie wydruków w firmie jest więc niezbędne, jeśli spojrzymy nie tylko na opłacalność funkcjonowania biura.