Przedsiębiorca
16 stycznia 2020

Jak zdezynfekować pomieszczenie inwentarskie?

Przed wprowadzeniem nowych zwierząt do budynku inwentarskiego, konieczne jest jego prawidłowe wysprzątanie oraz dezynfekcja. Gryzonie i owady o wiele łatwiej usunąć niż drobnoustroje, gdyż są widoczne gołym okiem. W jaki sposób należy zdezynfekować budynek inwentarski, aby mieć pewność, że wszystkie mikroorganizmy oraz ich formy przetrwalnikowe zostaną skutecznie zabite?

Żywotność mikroorganizmów

Drobnoustroje potrafią przetrwać w nawet skrajnych warunkach. Niestraszne im niskie i wysokie temperatury oraz wiele substancji chemicznych. Niebezpieczne są nie tylko ich formy dojrzałe, ale także przetrwalniki – to właśnie one charakteryzują się najwyższą odpornością na niesprzyjające warunki środowiska. Wśród chorobotwórczych drobnoustrojów występują bakterie, wirusy oraz grzyby i pleśnie. Ich wyeliminowanie jest bardzo ważne, jednak trudno określić, czy zostały skutecznie usunięte. W przypadku deratyzacji i dezynsekcji sprawa wygląda o wiele łatwiej – można to dostrzec gołym okiem. Bakterie i wirusy są bardzo małe, dlatego ich obecność zwykle jest stwierdzana dopiero wtedy, kiedy wywołają chorobę u zwierząt przebywających w danym budynku inwentarskim. Dzięki skutecznej dezynfekcji można całkowicie wyeliminować ten problem.

Pomoc specjalisty

Najlepszym sposobem na pozbycie się chorobotwórczych mikroorganizmów jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy dezynfekcyjnej. Wśród największych zalet tego typu ekipy można wymienić:

  • Kwalifikacje – pracownicy dobrych firm DDD są odpowiednio przeszkoleni.
  • Doświadczenie – ekipa ma doświadczenie w usuwaniu drobnoustrojów i potrafi korzystać z profesjonalnego sprzętu i środków chemicznych.
  • Profesjonalne środki – fachowcy mają dostęp do najskuteczniejszych substancji.

Polecaną firmą oferującą dokładną dezynfekcję pomieszczeń i środków transportu jest między innymi Majewski Group, której siedziba znajduje się w Bielsku-Białej.

Dlaczego ważna jest dezynfekcja?

Dokładna dezynfekcja budynków inwentarskich pozwala przede wszystkim zapobiegać wybuchom epidemii na terenie fermy. Choroby zwierząt mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych, zwłaszcza te, które eliminują zwierzę z uboju lub wykorzystywania innych produktów np. mleka albo jaj. Niektóre drobnoustroje są zoonozami, czy rozwijają się nie tylko w organizmie zwierząt, ale mogą przenosić się również na człowieka. Dezynfekcja pomieszczeń to jedyny skuteczny sposób na to, aby odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta, które będą w nich ulokowane. Nie warto tego bagatelizować i ryzykować.