obnizenie podaktow na koniec roku Przedsiębiorca
10 grudnia 2020

Jak zmniejszyć wymiar podatku na koniec roku?

Dla przedsiębiorców koniec roku kalendarzowego oznacza koniec roku podatkowego. To ostatni moment na to, by aktywnie wpłynąć na obniżenie wymiaru podatku. Na szczęście jest wiele legalnych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Niektóre z nich są na tyle proste, że można wdrożyć je samodzielnie pod koniec roku, a inne wymagają pomocy specjalistów w ramach profesjonalnej optymalizacji podatków.

Inwestycja w składniki majątku

Jeśli miało się w planach jakieś zakupy, właśnie w grudniu jest na to czas. Cenę, jaką zapłaci się za nowe wyposażenie, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Ważne tylko, aby zakupione przedmioty nie stanowiły środków trwałych, najlepiej więc aby koszt żadnego z nowych nabytków nie przekraczał 10 tysięcy złotych.

Umowa leasingowa

Koszty wynikające z zawarcia umowy leasingowej na wybrany pojazd, który będzie wykorzystywany w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, również mogą zostać odliczone od podatku. Warto tutaj zauważyć, że zakup samochodu podlegałby amortyzacji i nie niósłby za sobą korzyści podatkowych.

Prace remontowe

Aby obniżyć podatek, można pod koniec roku zatrudnić ekipę remontową, by dokonała renowacji biura lub innej przestrzeni wykorzystywanej w pracy przedsiębiorstwa. Być może przydałoby się malowanie lub odnowienie podłóg? Trzeba jednak uważać, aby inwestycja nie przekraczała ustalonego prawnie limitu.

Szkolenia pracowników

Wszystkie koszty, jakie ponosi pracodawca w zakresie szkolenia swoich pracowników, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu i poddane odliczeniu od podatku. Mowa tutaj nie tylko o opłatach za kursy czy podejście do egzaminów zawodowych, ale nawet o kosztach dojazdu na miejsce szkolenia. Co ciekawe, podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez samego pracodawcę również jest tutaj uwzględniane.

Profesjonalna optymalizacja podatków

Kancelarie podatkowe oferują kompleksową pomoc przy obniżaniu obciążeń podatkowych pod koniec roku. Niektóre z rozwiązań mających na celu zmniejszenie wymiaru podatku zdają się jednak zbyt skomplikowane. Ekspert od optymalizacji podatków z kancelarii podatkowo-księgowej Andrzeja Dębka z Warszawy stwierdza:

Małe i nowopowstałe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z jednorazowej pomocy de minimis polegającej na amortyzacji składników majątku, ujętych w grupach 3-8 w Klasyfikacji Środków Trwałych. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z istnienia tej możliwości, a skorzystanie z tego rozwiązania potrafi wiele odmienić w realiach życia firmy. Pomagamy uzyskać i rozliczyć środki finansowe przyznane w ramach amortyzacji.

To jednak nie wszystko. Kancelarie zajmujące się optymalizacją podatkową w Warszawie podchodzą do tej kwestii w sposób kompleksowy, skutecznie obniżając wymiar podatku m.in. poprzez wdrażanie następujących działań:

  • zmiana rozliczeń podatkowych na rozliczenia kwartalne,
  • rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie,
  • ujmowanie w rozliczeniach różnego rodzaju ulg podatkowych i strat finansowych.

Czas na imprezę integracyjną!

Ostatecznie grudzień to nie tylko koniec roku podatkowego, ale także okres świąteczny. Warto więc pod koniec roku skorzystać z możliwości odliczenia od podatku kosztów imprezy integracyjnej i zorganizować np. firmową wigilię. Warto także pamiętać, że taka opcja jest dostępna przez cały rok.