firma-deweloperska Przedsiębiorca
30 sierpnia 2018

Jak znaleźć dobrą firmę deweloperską?

Kupno mieszkania z pewnością należy do najpoważniejszych inwestycji w życiu wielu Polaków. Dlatego jeśli decydujemy się na mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego, powinniśmy bardzo rozważnie podejść do kwestii wyboru dewelopera. Wybór ten będzie w dużej mierze determinował, czy dobrze wydaliśmy swoje pieniądze. Co jednak powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Przede wszystkim renoma firmy

Renoma dewelopera zależy od bardzo wielu czynników. Między innymi od tego, jak długo funkcjonuje on na rynku. Już data powstania firmy jest w stanie bardzo wiele powiedzieć nam o jakości jej usług oraz podejściu do klienta. Dlaczego? Zasada jest prosta – rynek bardzo surowo weryfikuje, czy dana firma jest w stanie sprostać wymogom klientów i utrzymać tempo narzucone przez konkurencję. Jeśli tak nie jest, przedsiębiorstwo bardzo szybko wypada z obiegu. Nie oznacza to jednak, że nie powinno brać się pod uwagę firm młodszych – w wielu przypadkach jakość ich usług nie pozostawia nic do życzenia, a mogą one oferować dużo korzystniejsze warunki współpracy. Poza tym warto również zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami firmy, to znaczy sprawdzić, jakie inwestycje zostały już zrealizowane. Przykładem będzie tutaj firma Immobart, która działa na rynku od 2010 roku i ma na swoim koncie kilka zakończonych sukcesem inwestycji.

Opinie klientów

Potwierdzeniem zdania na temat firmy powinny być opinie osób, które już korzystały z jej usług. Idealną sytuacją jest, kiedy o zdanie możemy poprosić kogoś, kogo już dobrze znamy – członka rodziny bądź kolegę, który kupił mieszkanie od firmy, którą bierzemy pod uwagę. W ten sposób zyskujemy pełną pewność, że opinia będzie szczera, a przy okazji dowiemy się o wielu szczegółach na temat przebiegu współpracy z deweloperem. Rzadko jednak mamy okazję zasięgnąć języka bezpośrednio, dlatego pozostaje nam posiłkowanie się opiniami z różnego rodzaju portali oraz for internetowych. Powinniśmy jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem – nigdy nie mamy pewności, kim jest osoba wypowiadająca się w Internecie, jaka jest jej znajomość tematu, a nawet czy faktycznie kiedykolwiek korzystała z usług. Ponadto wiele osób ma skłonność do popadania w skrajności i często drobne, nieistotne szczegóły przesądzają o ich pozytywnym lub negatywnych komentarzach.

Status prawny i finansowy deweloper

Bankructwo dewelopera to tragedia przede wszystkim dla klientów, którzy już zapłacili za swoje mieszkania – odzyskanie pieniędzy jest w takich sytuacjach bardzo trudne. Żeby uniknąć takich niespodzianek przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić, jaki jest status finansowy i prawny firmy, m.in. zaglądamy do Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.