Przedsiębiorca
6 lutego 2019

Jak znaleźć najtańszą usługę leasingu?

Podpisanie umowy leasingowej to zobowiązanie na przynajmniej kilka lat. Dlatego warto wybrać najtańszą ofertę, która nie obciąży zbyt mocno budżetu. Aby tego dokonać należy przed podpisaniem umowy porównać oferty poszczególnych firm leasingowych. Dobrze jest też zapoznać się ze szczegółami, o których wiele osób zapomina podczas wybierania opcji leasingu.

Od czego zależy cena leasingu?

Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma wysokość czynszu inicjalnego. Wynosi ona od 4 do 45% wartości pojazdu. W dużej mierze zależy od polityki danej firmy leasingowej oraz oceny wiarygodności przyszłego leasingobiorcy. Wysokość wpłaconej kwoty własnej przekłada się ponadto na wysokość płaconej co miesiąc raty. Istotnym elementem jest też okres spłaty. Niektóre firmy stawiają na krótkie okresy spłaty, ale są i takie, gdzie wynosi on do 10 lat. W przypadku dłuższego okresu spłaty trzeba się jednak liczyć z tym, że całkowita kwota spłaty będzie wyższa. Najtańszy leasing dotyczy umów podpisywanych maksymalnie na 3-4 lata. Zanim wybierzemy konkretną ofertę, możemy skorzystać z kalkulatora leasingowego, takiego jak na przykład kalkulator dostępny na stronie Go Leasing.

Ubezpieczenie leasingu

Bardzo często zakup pełnego ubezpieczenia jest niezbędny i to niezależnie od wybranego leasingodawcy. Warto jednak wybrać taką firmę, która pozwala na wybór własnego ubezpieczyciela. Okazuje się, że sporo leasingodawców narzuca swoim klientom firmę ubezpieczeniową i wysokość ubezpieczenia, co nie zawsze jest korzystne pod względem finansowym. Nie wszystkie firmy leasingowe są otwarte na negocjacje w tym zakresie. Mając już wyliczony całkowity koszt leasingu, można przystąpić do dokładnego porównania poszczególnych ofert. W wykazie całkowitego kosztu znaleźć się musi wysokość czynszu inicjalnego, suma rat miesięcznych, ubezpieczenie i prowizje.

Jak wybrać najtańszą ofertę?

Jeśli kilka ofert leasingowych jest do siebie podobnych, warto kierować się całkowitym kosztem leasingu. Najlepiej wybrać oczywiście opcję najtańszą. Dobrze jest przy tym pamiętać o tym, że sporo obliczeń nie uwzględnia kosztów wykupu leasingowanego przedmiotu po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego nie ma obowiązku wykupu. Dlatego osoba, która taki wykup planuje powinna zapytać leasingodawcy o szczegóły takiej transakcji. Jeśli w całkowitym koszcie nie ma uwzględnionego kosztu wykupu, należy poprosić o dokładną informację na ten temat. Warto wiedzieć, za ile można wykupić po zakończeniu umowy leasingowany samochód. Tę kwotę można dodać do całkowitego kosztu leasingu, aby mieć jasny pogląd na całą sprawę.