meble-z-palet Przedsiębiorca
3 kwietnia 2017

Jak zrobić meble z palet?

Rękodzieło jest ostatnio w modzie, a we wnętrzach pojawiają się także własnoręcznie zrobione meble z palet. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy odpowiedni sprzęt, odrobina kreatywności i chęć do działania.

Dlaczego warto?

Meble z palet podkreślą charakter każdego wnętrza, zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego. To rozwiązanie, które jest tanie i ekologiczne. Drewno świetnie komponuje się ze szkłem i można je stosować także przed domem. Co można zrobić korzystając z drewna? Stolik, fotel, ławkę na balkon, a nawet… łóżko.

Do stworzenia niepowtarzalnych mebli z palet nie trzeba wcale majsterkowicza w domu ani zdolności stolarskich. Liczy się pomysłowość, narzędzia i niezbędne palety.

Meble z palet – od czego zacząć?

Przy wykonywaniu mebli z palet liczy się przede wszystkim dobra organizacja. Najpierw trzeba ustalić, co chcemy dokładnie zrobić, a następnie wymierzyć nasz wymarzony mebel. Wtedy łatwiej będzie rozpisać, ile palet potrzebujemy. Czyli np. jeśli chcemy zaprojektować fotel, ustalmy jaka powinna być jego szerokość i wysokość. Najczęściej klasyczne palety mają rozmiar 1200x800x144mm, ale zdarzają się także 800x600x144mm lub 1200x1200x144mm. Weźmy pod uwagę także okrycie palet, czyli rozmiar poduszki, szkła czy innego dodatku. Nie muszą mieć one dokładnie takiego samego rozmiaru jak paleta. Jeśli drewno będzie odrobinę wystawać, mebel nabierze dodatkowego charakteru.

Zaopatrzmy się we wkrętarkę i długie wkręty do drewna. Należy dokładnie przemyśleć, czy będziemy montować kółka oraz malować paletę. Wtedy trzeba się zaopatrzyć także w dodatkowe elementy, zestaw pędzli, farbę i impregnat.

Skąd wziąć palety?

Firmy takie jak Prometal posiadają szereg palet drewnianych, zarówno nowych, jak i używanych. Dokładnie selekcjonują sprzedawany towar, dlatego klienci mogą być pewni, że deski nie będą zniszczone. Palety do wykonania mebli powinny być suche, aby nie wydzielał się nieprzyjemny zapach, ani nie pojawił się grzyb. Pracownicy z chęcią dostarczą palety do domu.

Dokładnie wyschnięte palety należy wyczyścić i wyszlifować. Mogą na nich występować nierówności, wystawać drzazgi. Najlepiej skorzystać ze szlifierki albo papieru ściernego, docierając do trudno dostępnych miejsc. Należy uważać, aby nie robić takich prac w domu, pył będzie się roznosił po wszystkich pomieszczeniach.

Oszlifowane i oczyszczone z pyłu palety można pozostawić w kolorze surowego drewna albo je pomalować. Przystępując do działania na oczyszczoną paletę należy nałożyć impregnat do zabezpieczenia drewna i pokryć nim całą jej powierzchnię, zwłaszcza jeśli będzie to mebel stojący na zewnątrz domu. Najlepiej zastosować także grunt do drewna, aby zwiększyć przyczepność farby. Kiedy powłoka wyschnie (trwa to do kilkunastu godzin), trzeba wymieszać farbę oraz nałożyć ją. Najlepiej zrobić to wałkiem gąbkowatym, nakładając kilka warstw. Aby farba dokładnie wyschła, odczekajmy kilka dni.

W zależności od mebla, po dokładnym wyschnięciu, należy skręcić ze sobą palety, ewentualnie przykręcić kółka.