Przegląd wózka widłowego Przedsiębiorca
18 listopada 2021

Jak zweryfikować stan kopułki aparatu zapłonowego?

Na sprawność silnika pojazdu wpływa współdziałanie ze sobą wielu elementów. Jednym z nich są świece zapłonowe, od których stanu zależy właściwe działanie silnika, a także moc i zużycie paliwa. Aby ich działanie w ogóle było możliwe, należy dostarczyć do nich prąd. Elementem, który to umożliwia jest kopułka aparatu zapłonowego. Niestety, jak każdy element mechaniczny, z czasem może ulec uszkodzeniu. Dowiedz się, jak zweryfikować jej stan.

Co wpływa na sprawność wózków widłowych?

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu jest sprawny układ zapłonowy. Jego znaczenie jest tak samo istotne w samochodach osobowych, jak i w pojazdach służących do pracy, do których należą m.in. wózki widłowe. Jako że wykonują one wielogodzinną pracę z ładunkami o dużym ciężarze, muszą być solidne i odporne na uszkodzenia. Choć ich konstrukcja została przystosowana do tego rodzaju zadań, jak wszystkie urządzenia mechaniczne mogą ulegać uszkodzeniom, wynikającym ze zużycia komponentów bądź też z niewłaściwego użytkowania. Aby zapobiec przestojom, warto regularnie sprawdzać ich stan, o czym przekonuje przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.

Wielu awariom wózków widłowych można zapobiec dzięki codziennej ocenie stanu technicznego przez operatora. Niezwykle istotne są także terminowe przeglądy okresowe. Takie działania z pewnością pozwolą dostrzec w porę wszelkie nieprawidłowości i uniknąć poważniejszych awarii. Mimo to trzeba mieć świadomość, że niektóre części wózków widłowych podlegają naturalnemu zużyciu i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Warto zatem znać symptomy awarii wielu elementów mechanicznych, szczególnie zaś tych, które odpowiadają za pracę zapłonu.

Kopułka aparatu zapłonowego – co to takiego?

W większości pojazdów raz na jakiś czas pojawią się problem z uruchomieniem silnika lub z jego nierówną pracą. W wózkach widłowych najczęściej wynika to ze zużycia łożysk, wtrysku lub rozrządu, a także z problemów z kopułką aparatu zapłonowego. Jest to element zapłonu, którego głównym zadaniem jest dostarczenie prądu do świec. Mimo niewielkich rozmiarów, element ten jest niezwykle istotny, ponieważ bez niego działanie silnika w ogóle nie byłoby możliwe. Jeśli zatem pojawiają się problemy z prawidłową pracą silnika, działania diagnostyczne z pewnością warto rozpocząć od weryfikacji stanu kopułki, może się bowiem okazać, że przyczyna awarii jest łatwa do usunięcia i nie wymaga wizyty w serwisie lub wymiany. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim nie spowoduje przestojów w pracy, wynikających z niemożności uruchomienia wózka widłowego.

Co zrobić, aby znaleźć przyczynę awarii kopułki aparatu zapłonowego?

W celu znalezienia przyczyny awarii kopułki aparatu zapłonowego, można wykonać następujące czynności:

  • odnaleźć w komorze silnika kopułkę, która nie jest trudna do rozpoznania, zawiera bowiem liczne wejścia, do których podłączone są kable wysokiego napięcia,
  • poruszać kopułką w celu znalezienia ewentualnych luzów, które mogą być przyczyną problemów,
  • w razie konieczności zdemontować kopułkę, pamiętając o wcześniejszym wyłączeniu silnika,
  • obejrzeć kopułkę pod kątem pęknięć lub osadu węglowego, który może być oznaką uszkodzenia świec lub kabli wysokiego napięcia,
  • oczyścić kopułkę z zanieczyszczeń.

Jeśli powyższe działania nie pomogą, a pojazd w dalszym ciągu nie będzie chciał odpalić, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana kopułki aparatu zapłonowego.