Ciągnik rolniczy na polu Przedsiębiorca
1 grudnia 2020

Jaką funkcję w ciągnikach rolniczych pełni wał odbioru mocy?

Efektywna praca w gospodarstwie rolnym wymaga zastosowania nie tylko wydajnego ciągnika, ale też funkcjonalnych maszyn agregowanych. To właśnie te dodatkowe urządzenia wykonują wyspecjalizowane prace na polu, natomiast ciągnik zapewnia tu niezbędny napęd, do którego przekazania służy wał odbioru mocy. W jaki sposób działa ta część, jakie daje możliwości i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie?

Budowa i działanie wału odbioru mocy

Wałek odbioru mocy, w skrócie WOM, to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe staje się napędzenie urządzenia mechanicznego podłączonego do ciągnika. Aby agregaty rolnicze działały sprawnie i efektywnie, konieczny jest transfer momentu obrotowego. W tym celu można wykorzystać moc napędową pochodzącą z silnika pojazdu, z którym współpracuje dane urządzenie. Połączenie obu maszyn odbywa się przy pomocy specjalnego wału przegubowo-teleskopowego. To właśnie za jego pośrednictwem wałek odbioru mocy przekazuje przy pomocy przekładni mechanicznych moment obrotowy, który w zależności od zastosowanej technologii może mieć różną wartość, np. 540 obr/min czy 1000 obr/min. Agregowana maszyna pobiera przekazywaną w ten sposób moc napędową przy użyciu wału przyjęcia mocy. Warto przy tym zaznaczyć, iż obecnie każdy nowoczesny ciągnik posiada specjalne wyjście przeznaczone do obsługi wałka odbioru mocy. Rozwiązanie to może pracować z prędkością obrotów niezależną lub zależną od prędkości jazdy i dostosowaną do wymogów danej maszyny doczepianej. Obsługa WOM odbywa się najczęściej poprzez specjalne sprzęgło. Na rynku dostępne są części zamienne do naprawy wału odbioru mocy. Przykładowo w asortymencie sklepu Agroczęści znajdują się widłaki maszynowe, przeguby i krzyżaki. Pamiętajmy, że sprawny wał odbioru mocy pozwala na efektywną i ekonomiczną pracę maszyn podłączonych do ciągnika, a także zapobiega przeciążeniu zespołu napędowego pojazdu.

Praktyczne zastosowanie wału odbioru mocy

Do czego w praktyce wykorzystuje się możliwość transferu momentu obrotowego za pośrednictwem wału odbioru mocy? Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w procesie przekazywania napędu do kluczowych dla sektora rolniczego maszyn, takich jak np. siewniki, opryskiwacze czy rozsiewacze nawozów. Oprócz tego technologia WOM jest wykorzystywana do napędzania innych urządzeń, które również pełnią istotną funkcję w gospodarstwie rolniczym. Dotyczy to m.in. maszyn zielonkowych, takich jak kosiarki czy zgrabiarki. Podsumowując, wałki do odbioru mocy, to niezastąpione rozwiązanie w pracy z ciągnikami i agregatami rolniczymi.