Wynajem biura Przedsiębiorca
17 kwietnia 2021

Jaki jest koszt wynajmu biura?

Jedną z decyzji, przed którą stoi wielu przedsiębiorców – czy to dopiero rozpoczynających działalność, czy to rozwijających swoją firmę – jest wybór biura. Koszt wynajmu biura zależy jednak od wielu czynników, a jednym z tych, który ma największy wpływ na cenę, jest lokalizacja. Ile trzeba zapłacić za wynajem biura w największych, a ile w mniejszych polskich miastach?

Ile kosztuje wynajem biura w największych polskich miastach? 

Pomimo pandemii COVID-19 stawki wywoławcze za najem powierzchni biurowych nie zmieniły się znacząco, jednak wynajmujący są bardziej skłonni do negocjacji cen na zaawansowanym etapie rozmów. Liderem polskiego rynku wynajmu powierzchni biurowych pozostaje oczywiście Warszawa, w której dostępnych jest ponad 5,5 mln mkw. powierzchni biurowych. W najlepszych i najnowocześniejszych lokalizacjach stolicy za wynajem biura trzeba zapłacić 90-110 zł/mkw., w okolicach centrum 70-90 zł/mkw., a w strefie pozacentralnej mniej niż 70 zł/mkw.

Jeśli chodzi o kolejne największe miasta Polski, to we Wrocławiu, w którym znajduje się ponad milion mkw. nowoczesnych lokali biurowych, za dobrze zlokalizowane biuro trzeba zapłacić na rynku wtórnym około 60-70 zł/mkw. W centralnych lokalizacjach Poznania, w którym łączna podaż powierzchni biurowych przekroczyła już pół miliona mkw., średnie stawki najmu wynoszą zaś około 50-70 zł/mkw. Z podobnymi cenami co we Wrocławiu i Poznaniu można spotkać się w Krakowie, Gdańsku i Gdyni.

Tańsze są biura w Łodzi, która choć liczy więcej ludności niż Poznań czy Gdańsk, nie jest tak atrakcyjnym rynkiem regionalnym. Za biuro w dobrej lokalizacji trzeba tam zapłacić 50-60 zł/mkw. Z podobnymi lub nieco niższymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku chęci wynajmu lokalu w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Białymstoku. Na koniec warto wspomnieć o otwierających drugą dziesiątkę rankingu największych miast Polski Katowicach, które choć liczą sobie mniej ludności niż Szczecin czy Bydgoszcz, ze względu na specyfikę regionu są popularnym miejscem lokalizacji biur. Za dobrze położony lokal trzeba tam zapłacić 50-60 zł/mkw.

Wynajem biura w mniejszym mieście sposobem na oszczędność 

Wielu przedsiębiorców szuka lokali w dużych miastach, aby ułatwić kontakt z klientami i budować prestiż. Nie wszystkie firmy potrzebują jednak powierzchni biurowej w mieście wojewódzkim. Wówczas ciekawą alternatywę stanowi wynajem biura w małej miejscowości – w pobliżu metropolii czy w mieście powiatowym. Koszt wynajmu biura w takiej lokalizacji jest znacznie niższy – na przykład za wynajem biura w Jeleniej Górze trzeba zapłacić około 30 zł/mkw. Z podobnymi cenami można spotkać się w innych miastach liczących 50-150 tysięcy mieszkańców, takich jak Tarnów, Kędzierzyn-Koźle czy Ostrów Wielkopolski.

Gdzie szukać ofert wynajmu biur w mniejszych miejscowościach? Znajdziesz je w serwisie internetowym Paleta Biur, który gromadzi oferty wynajmu powierzchni biurowych z całej Polski. Wystarczy, że po odwiedzeniu portalu wybierzesz interesujące Cię miasto lub województwo i określisz powierzchnie biur, które są dla Ciebie odpowiednie, a otrzymasz szereg ofert dopasowanych do Twoich potrzeb. Serwis zapewnia profesjonalną obsługę – jego pracownicy załatwią większość formalności za Ciebie.