Fotel biurowy Przedsiębiorca
3 lutego 2021

Jaki jest optymalny kąt oparcia fotela biurowego?

Nie jest tajemnicą, że wielogodzinne przesiadywanie w jednej pozycji, które zdominowało zwłaszcza naszą pracę, nie jest dla nas dobre. Aby zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia, warto zainwestować w ergonomiczny fotel biurowy. Nawet najlepszy model na nic się jednak zda, jeśli nie będzie wyregulowany we właściwy sposób. Pod jakim kątem powinno być ustawione oparcie fotela biurowego?

Prawidłowe ustawienie oparcia fotela biurowego

Oparcie jest jednym z najważniejszych elementów fotela biurowego i powinno spełniać określone kryteria. Oparcie fotela biurowego powinno być na tyle wysokie, aby podpierać cały kręgosłup lędźwiowy i przynajmniej 2/3 kręgosłupa piersiowego – tłumaczy pracownik firmy Sitplus, producenta i importera wysokiej jakości foteli i krzeseł biurowych. Poza tym fotel powinien być wyposażony w dodatkowe podparcie lędźwiowe, najlepiej z możliwością regulacji, o kształcie przypominającym anatomiczne krzywizny kręgosłupa, które wypycha odcinek lędźwiowy do prawidłowej pozycji. Brak podparcia kręgosłupa lędźwiowego wymusza ciągłe napięcie mięśni przykręgosłupowych, co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia tego odcinka.

Dobre fotele biurowe wyposażone są w funkcję zmiany kąta nachylenia oparcia – zarówno do przodu, jak i do tyłu. Podczas typowej pracy przy biurku kąt pochylenia oparcia fotela powinien mieścić się w zakresie 100-115 stopni – w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Zachowanie odpowiedniego pochylenia oparcia odciąża wspomniany odcinek lędźwiowy. Mechanizm regulacji kąta nachylenia powinien być bezproblemowo dostępny w pozycji siedzącej oraz prosty w obsłudze.

Regulacja innych elementów fotela biurowego

Odpowiednie wyregulowanie oparcia fotela jest bardzo istotne, ale nie wystarczy, by przyjąć prawidłową pozycję podczas pracy siedzącej. Bardzo ważne jest także prawidłowe ustawienie siedziska. Powinno znajdować się ono na takiej wysokości, aby stopy osoby siedzącej swobodnie spoczywały na podłodze, a kąt w zgięciu kolanowym wynosił około 90 stopni. Ponadto należy zwrócić uwagę na głębokość siedziska. Jeśli część do siedzenia jest zbyt płytka, uda nie są podparte na całej długości. Zbyt głębokie siedzisko wymusza z kolei nieprawidłową pozycję kręgosłupa lędźwiowego.

Innymi elementami fotela, o których regulację warto zadbać, są podłokietniki. W najlepszych modelach można regulować nie tylko ich wysokość, ale również szerokość, długość i kąt podparcia. Podłokietniki powinny być ustawione w taki sposób, aby ręce swobodnie zgięte w łokciach pod kątem około 90 stopni były podparte na jak największej powierzchni przedramion. Zbyt wysokie podłokietniki mogą uniemożliwiać wsunięcie krzesła pod biurko, co wymusza pochylenie tułowia w przód, a co za tym idzie – przeciążenie kręgosłupa. Jeśli fotel ma zagłówek, powinien być on ustawiony tak, aby linia między czubkiem głowy a środkiem szyi była równoległa do reszty tułowia. W innym wypadku głowa będzie albo za mocno wyparta w przód, albo za bardzo odchylona w tył, co może doprowadzić do przeciążenia górnego odcinka kręgosłupa.

Nie martw się, jeśli na początku siedzenie w, zdawałoby się, idealnej pozycji będzie wydawać Ci się niewygodne – a tak zapewne będzie, jeśli do tej pory Twój fotel nie był wyregulowany w odpowiedni sposób. Szybko przyzwyczaisz się do prawidłowej postawy, za co Twoje plecy na pewno Ci podziękują.