rozliczenia podatków Przedsiębiorca
10 stycznia 2021

Jakie błędy podatkowe najczęściej popełniają przedsiębiorcy?

Prowadzenie własnej firmy może mieć wiele plusów, między innymi możliwość zarabiania pieniędzy na swoich zainteresowaniach oraz dużą wolność w podejmowaniu zawodowych decyzji. Z drugiej strony wraz z założeniem firmy spadają na nas również pewne obowiązki – mowa tutaj przede wszystkim o samodzielnym rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Prawo podatkowe jest dość skomplikowane, dlatego o popełnienie błędów w składaniu deklaracji nietrudno.

Wybór niewłaściwej formy opodatkowania

Podatek dochodowy może rozliczać na kilka sposobów – wybór niewłaściwej formy rozliczenia to jeden z podstawowych błędów, który możemy popełnić już na etapie rejestracji firmy. Domyślną formą rozliczenia podatków jest tzw. skala podatkowa – jeśli nie zdecydujemy się na inną formę, zostanie ona przyjęta z urzędu. Zgodnie ze skalą wartość podatku uzależniona jest o wysokości osiągniętego dochodu. Obowiązująca ordynacja podatkowa zakłada, że podatek dochodowy wynosi w tej formie rozliczenia:

  • 17% – jeśli dochód wyniósł mniej niż 85 528 zł
  • 14 539 zł + 32% od kwoty dochodu powyżej kwoty 85 528 zł.

Inne formy opodatkowania to np. podatek liniowy wynoszący 19% zawsze, niezależnie od kwoty dochodu czy ryczałt ewidencjonowany, w którym podatek obliczany jest na podstawie przychodu, a nie dochodu. Każda z tych form opodatkowania ma swoje plusy i minusy, a to, na którą warto się zdecydować, zależy m.in. od formy działalności oraz wyników finansowych. Niewłaściwe dobrana forma rozliczenia może wiązać się dla nas z poważnymi stratami. (np. jeśli wybierzemy podatek liniowy kiedy nasze dochody wynoszą mniej, niż wynosi kwota graniczna w skali podatkowej).

Nieprawidłowa klasyfikacja kosztów

„Wrzucanie” prywatnych zakupów do kosztów prowadzenia firmy, by obniżyć wartość podatku do zapłacenia jest praktyką dość powszechną, ale i ryzykowną. Wynika to z faktu, że każdy zakup wpisany do ksiąg rachunkowych powinien mieć uzasadnienie. Przykładowo: jeśli prowadzimy jednoosobową działalność, która opiera się na świadczeniu usług przez internet (np. tworzenie stron lub grafik komputerowych), kupno samochodu „na firmę” nie jest dobrym pomysłem – nie potrzebujemy go bowiem do wykonywania naszych zleceń.

Brak terminowości w spłacie

Zgodnie z prawem podatkowym, podatnicy mają ściśle określony czas na składanie deklaracji oraz uiszczanie wpłat. Częstym błędem jest ignorowanie tych terminów i świadome zwlekanie z rozliczeniami. Jednorazowa zwłoka raczej nie jest co prawda dużym problemem, jeśli jednak dopuścimy się takiego zaniedbania więcej razy, powinniśmy liczyć się z dość poważnymi konsekwencjami.

Rezygnowanie z pomocy księgowego

Przedsiębiorcy mogą prowadzić swoje księgi na dwa sposoby – w księgowości uproszczonej i pełnej. W prowadzeniu obu mogą nam pomóc profesjonaliści, tacy jak Biuro Rachunkowe Jacek Zembaty. Dlaczego warto z niej skorzystać? Przede wszystkim zyskujemy w ten sposób pewność, że księgowość będzie prowadzona skrupulatnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z dochowaniem wszystkim terminów. Początkujący przedsiębiorcy często wychodzą z założenia, że sami mogą prowadzić księgi – kończy się to zazwyczaj licznymi błędami, a także stratą czasu oraz pieniędzy.