Przedsiębiorca
2 lipca 2018

Jakie felgi wybrać – stalowe czy aluminiowe? Poradnik

Każdy kierowca, planujący zakup felg do swojego auta, musi zdecydować, które rozwiązanie bardziej mu odpowiada – felgi stalowe, czy aluminiowe? Każde z tych rozwiązań ma zupełnie inne wady i zalety. Felgi aluminiowe są dość kosztowne, ale sprawiają, że auto prezentuje się bardzo elegancko. Natomiast felgi ze stali są solidne i niedrogie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując felgi do swojego samochodu? Oto poradnik dla kierowców.

Felgi ze stali

Stalowe felgi to solidny wybór, który ma wielu zwolenników. To rozwiązanie najczęściej spotykane na polskich drogach. Takie felgi są wybierane przez kierowców, którym bardziej niż na designerskim wyglądzie, zależy na trwałości i przystępnej cenie. W razie uszkodzenia, felgi stalowe można łatwo naprawić, co również jest sporą zaletą. Dzięki dużej dostępności felg stalowych na rynku, możemy też wymienić pojedynczą obręcz, dopasowując ją do reszty kompletu – przyda się to wtedy, kiedy tylko jedna z felg ulegnie zniszczeniu, a reszta wciąż będzie w znakomitym stanie. Duży wybór felg stalowych znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Romgum Hanna Maćkowiak – firma zajmuje się także sprzedażą opon nowych i używanych. Warto wspomnieć też o wadach felg ze stali – po nie są one rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim takie felgi są dość ciężkie, co odbija się na elementach zawieszenia naszego auta. Poza tym, gorzej przewodzą ciepło, co pogarsza chłodzenie układu hamulcowego. W przeciwieństwie do wyrobów z aluminium, felgi ze stali nie są też odporne na rdzę. Nie prezentują się też tak elegancko.

Felgi aluminiowe

Jeśli chcemy, by nasz samochód naprawdę robił duże wrażenie, powinniśmy zdecydować się na felgi aluminiowe. Takie felgi są lekkie i bardzo estetyczne. Chociaż ich dostępność na rynku jest w Polsce wciąż ograniczona, to każdy fan motoryzacji, znajdzie jakieś felgi aluminiowe, które doskonale będą pasować do jego auta, podkreślając wyjątkowy charakter pojazdu. Takie felgi to jednak spora inwestycja – dlatego są rozwiązaniem raczej dla pasjonatów, niż dla zwykłych użytkowników samochodu. Dzięki nim samochód nabiera sportowego, ekskluzywnego sznytu. Nie są one jednak przystosowane do warunków panujących na naszych drogach – zwłaszcza zimą. Sól, błoto, kamienie – wszystko to może zniszczyć aluminiowe felgi. Dlatego, jeśli ważniejsza jest dla nas funkcjonalność, wybierzmy tradycyjne felgi stalowe. One będą służyć nam latami, niezależnie od warunków panujących na drodze.