Maszyna rolnicza Przedsiębiorca
5 marca 2021

Jakie filtry są wykorzystywane w maszynach rolniczych?

Urządzenia wykorzystywane w firmach produkcyjnych wyposażone są w szereg specjalnych filtrów, które mają na celu zapewnić im zarówno ochronę, jak i lepszą wydajność w trakcie pracy. Podobna sytuacja dotyczy maszyn rolniczych, gdzie – w zależności od urządzenia – wykorzystuje się dodatkowe akcesoria. Sprawdź, jakie filtry najczęściej stosuje się w maszynach rolniczych i dlaczego są one tak ważne.

Filtry wykorzystywane w maszynach rolniczych – rodzaje i ich działanie

Stosowanie wysokiej jakości filtrów jest niezwykle istotne dla prawidłowej pracy maszyn rolniczych, niezależnie od ich rodzaju. Dzięki nim urządzenia rolnicze – najczęściej ciągniki, chociaż nie tylko – mogą prawidłowo funkcjonować. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy filtrów, które stosuje się w rolnictwie i dotyczą one:

  • paliwa,
  • powietrza,
  • hydrauliki.

Filtry paliwa stosuje się w podstawowych maszynach najczęściej wykorzystywanych w gospodarstwie – ciągnikach lub kombajnach. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie za napęd odpowiada silnik spalinowy.

– Głównym zadaniem filtra paliwowego jest oczyszczanie stosowanej do napędu silnika benzyny lub oleju napędowego. Ma on na celu oczyścić paliwo ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń o określonym rozmiarze, ale również wytrącić z niego cząstki wody – podkreśla specjalista z firmy Polamel.

Warto zauważyć, że filtrowanie benzyny jest znacznie łatwiejsze niż oleju napędowego. W przypadku tego drugiego najczęściej występuje zdecydowanie większa ilość zanieczyszczeń, a w niskich temperaturach dodatkowo wytrąca się parafina.

Drugim najczęściej stosowanym wyposażeniem są filtry powietrza. Elementy te używa się przede wszystkim w przypadku ciągników. Co więcej, muszą one być znacznie wydajniejsze niż te, które montuje się np. w samochodach osobowych. Filtr znajduje się układzie dolotowym silnika, a jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń. Wyróżnia się dwa rodzaje – filtry powietrza mokre oraz suche. W przypadku filtrów mokrych czynnikiem filtrującym jest olej.

Trzecim najczęściej stosowanym rodzajem elementów ochronnych w urządzeniach rolniczych są filtry hydrauliczne. Ich zadaniem jest oczyszczanie cieczy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – w tym również ze środków chemicznych. Filtr tego typu stosuje się w każdej maszynie, która wyposażona jest w system hydrauliczny.

Dlaczego stosowanie filtrów w maszynach rolniczych jest tak ważne?

Właściwe dopasowanie oraz regularna wymiana filtrów w maszynach rolniczych to dwie niezwykle istotne kwestie. Podobnie jak w pojazdach osobowych, również i w maszynach rolniczych, konieczna jest właściwa troska o stan tych elementów. Tylko wtedy można zapewnić urządzeniom bezawaryjną pracę przez szereg kolejnych lat.

Wybór właściwego filtra do maszyn rolniczych nie zawsze jest oczywisty – szczególnie, że obecna oferta rynkowa jest bardzo rozbudowana w tym zakresie. Dlatego w przypadku braku pewności, warto skonsultować się z firmą, wyspecjalizowaną w dostarczaniu tego typu produktów klientom. Część osób korzysta również z usługi wymiany filtra na nowe, co jest rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli ich wiedza na temat konkretnego sprzętu nie jest wystarczająca.