Elektroniczne systemy kontroli dostępu Przedsiębiorca
13 czerwca 2022

Jakie normy powinny spełniać elektroniczne systemy kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu to urządzenia ze sobą powiązane, których zadaniem jest ograniczenie użytkownikom wejścia do pewnych danych. Objęte są one szeregiem norm i przepisów, które odnoszą się zarówno do samej ich konstrukcji, prawidłowości stosowania, jak i ustawy RODO.  Wśród nic można wymienić przepisy europejskie, ale i krajowe. Jakie konkretnie normy muszą spełniać? Podpowiadamy.

Najnowsze normy europejskie

Elektroniczne systemy kontroli dostępu i elementy, które wykorzystywane są w celu przyznania dostępu, reguluje europejska norma PN-EN 60839-111:2014-01. Jej pierwsza część dotyczy budowy systemów, a druga odnosi się bezpośrednio do warunków związanych z ich zastosowaniem. Poniżej przedstawiamy klasyfikację podzieloną na cztery stopnie zabezpieczenia w odniesieniu do poziomu ryzyka. Została ona sporządzona przede wszystkim w oparciu o doświadczenie i umiejętności włamywaczy oraz hakerów, które mogą podejmować próby w celu złamania zabezpieczeń.

  • 1 stopień – dotyczy mienia o stosunkowo niskiej wartości i ma charakter organizacyjny. Znajduje zastosowanie m.in. w pokojach hotelowych.
  • 2 stopień – dotyczy mienia od niskiej do średniej wartości i również ma charakter organizacyjny. Znajduje zastosowanie m.in. w przedsiębiorstwach i biurach niskiego szczebla.
  • 3 stopień – dotyczy mienia o średniej lub wysokiej wartości. Znajduje zastosowanie m.in. w instytucjach finansowych, administracji czy sektorze przemysłowym.
  • 4 stopień – dotyczy mienia o bardzo dużej wartości, lub infrastruktury wykorzystywanej w sytuacjach krytycznych lub wysoce wyjątkowych. Znajduje zastosowanie m.in. w obiektach wojskowych, chemicznych czy wojskowych.

Jeśli szukasz wykonawcy systemów kontroli dostępu, który zna wszelkie normy dotyczące tego zagadnienia sprawdź firmę Avnova!

Biometryczna kontrola dostępu

Systemy biometrycznej kontroli dostępu na stałe wpisały się już w funkcjonowanie wielu rynków, branż i dziedzin życia. Oparte są m.in. o odczyt linii papilarnych, ton i barwę głosu, rysy twarzy, kształt ucha, układ żył na dłoni czy skan tęczówki oka. Warto wspomnieć, że wszelkie urządzenia wykorzystujące tego typu technologie zobowiązane są do przestrzegania unijnych przepisów RODO, ponieważ przetwarzają wrażliwe dane na temat użytkowników.

Jakie normy powinny spełniać elektroniczne systemy kontroli dostępu? To pytanie powinno zostać postawione we wstępnym etapie procesu budowy tego typu systemów. W dalszej kolejności należy również oszacować ryzyko, które może wystąpić podczas ochrony posiadanych zasobów.